Bydlení

Domácí prostředí bez víření prachu

shutterstock.com
shutterstock.com

Prach je bohužel neustálým společníkem v každé domácnosti a není možné se ho žádným způsobem nadobro zbavit. Je ovšem možné efektivně přecházet jeho víření. Možná jste si také někdy mohli všimnout, že při topení v zimních měsících se u některých sálajících zdrojů tepla hodně intenzivně pohybuje vzduch.

Je to dáno povahou topného tělesa, které může produkovat příliš horký vzduch. Ten se pak mnohem rychleji mísí s okolním vzduchem. Sálající topná tělesa tak nejsou jednak příliš příjemná, protože z nich jde příliš horký vzduch, tím vzniká nepříliš příjemné klima v místnostech, ale také podporuje víření prachu.

Podlahové topení zmírňuje proudění vzduchu v místnosti

Prevencí může být jiná forma vytápění. Nejméně tento efekt podporuje především podlahové topení. Je to dáno tím, že vytápění probíhá mnohem větší plochou, takže není nutné vytápět tak intenzivně a na tak vysokou teplotu, přičemž tepelná pohoda je pocitově stejná, jako kdyby se topilo klasickým topením mnohem více. Je to také tím, že teplo jde od podlahy, což znamená teplo především na nohy.

U běžných způsobů topení se teplo k podlaze nedostane, protože ihned stoupá vzhůru. Ideální je také napojení vytápění na termostat, který bude hlídat udržování optimální nastavené teploty. Tím se dá předcházet přehřívání místností nebo naopak přílišnému chladnu v bytě.

K prevenci víření prachu pak v neposlední řadě patří jeho pravidelné odstraňování. Je nezbytně nutné zejména pro alergiky, kteří by se měli snažit uklízet častěji a nemít doma zbytečně mnoho textilu, který by prach v sobě zadržoval.

Uklízejte častěji, vyplatí se to

Prach je vhodné uklízet alespoň jednou za týden, nejlépe s pomocí vysavače, který ho nevíří tak jako suché prachovky, nebo eventuálně používat antistatické prachovky. Rovněž je lepší používat pevnější látkové sáčky do vysavače, než ty obyčejné papírové. Mají menší riziko protržení a prach tak neunikne ani při výměně sáčku.