Bydlení

Kachlová kamna mají místo i v moderním interiéru

shutterstock.com
shutterstock.com

Kachlová kamna jsou v povědomí lidí spojena s romanticky zařízenou chalupou, jíž dodávají kouzlo starobylosti. Na několik desetiletí proto byla kachlová kamna vytlačena z běžných domácností. Se současným trendem návratu k přírodě však zažívají kachlová kamna svou renesanci a to i v moderně zařízených interiérech.

Jak fungují kachlová kamna?

Klasická kachlová kamna jsou tvořena třemi částmi:

  1. vnitřním topeništěm ze šamotu
  2. tahovým systémem
  3. vnějším pláštěm obloženým kachly či případně vytvořeným opět ze šamotu a se speciální omítkou, kdy povrch kachlových kamen opticky splývá se zdí.

Teplo vzniklé v topeništi prochází systémem kouřových tahů, které teplo předávají vnějšímu kachlovému plášti. Vnější plášť má výbornou schopnost akumulace tepla, které následně postupně uvolňuje do místnosti sáláním. Sálavé teplo z kachlových kamen má oproti výhřevu krbovými kamny výhody především zdravotní. Krbová kamna ohřívají vzduch místnosti, v důsledku toho dochází k vyšší cirkulaci vzduchu v místnosti, víření prachu a snížení vlhkosti vzduchu.

Tepelné paprsky sálavého tepla naopak ohřívají pouze pevné předměty – stěny místnosti či předměty v místnosti, proto nedochází k většímu proudění vzduchu, víření prachu a zůstává zachována také přirozená vlhkost vzduchu. Kachlová kamna vzhledem ke své akumulační schopnosti potřebují delší čas na roztopení. Vzniklé teplo však uvolňují postupně, proto usnadňují práci s přikládáním. Většinou postačí přiložit dvakrát za den. Kachlová kamna se prudce nerozpálí, teplota jejich povrchu dosahuje nejvýše 60 ºC, proto v kontaktu s nimi nehrozí riziko popálení.

Vzhled kachlových kamen

Kachlová kamna nabízí nezměrné množství podob, a to včetně designů vhodných do moderních interiérů. Zcela univerzální použití naleznou kamna se svrchním pláštěm ze šamotu a omítky, které jsou díky podobnosti se stěnami místnosti v interiéru velmi nenápadné. Ale i kamna s kachlovými obklady lze použít v libovolném interiéru. Záleží pouze na volbě vhodných kachlů, jejichž nabídka je velice široká.

Od klasických profilovaných lesklých kachlů až po zcela hladké kachle, které vytváří jednoduché rovné linie vhodné právě do moderně zařízených prostor. Barevná škála kachlů je velice pestrá, od sytých po tlumené barvy. Není problém zvolit i méně nápadné matné kachle. Dvířka kachlových kamen bývají obvykle litinová. Ale i kachlová kamna mohou nabídnout uklidňující pohled do plamenů. I do kachlových kamen lze instalovat dvířka prosklená.

Krbová kachlová kamna, zdroj: shutterstock.com
Krbová kachlová kamna, zdroj: shutterstock.com

Krbová kachlová kamna

Kromě klasických kachlových kamen, jejichž podobu – tvar i povrch vrchního pláště může plně ovlivnit zákazník a vytvořit tak vskutku velice rozličné množství podob kachlových kamen, najdeme na trhu i jakýsi kompromis mezi kamny kachlovými a krbovými.

Takzvaná krbová kachlová kamna mají uvnitř krbovou kovovou vložku, jejich povrch je potom obložen kachlem, díky nimž krbová kamna částečně získávají vlastnosti kamen kachlových. Vzhledem ke kovové vložce se kamna rozpálí rychle, kachlový plášť potom plní funkci akumulační, napomáhá postupnému předávání tepla do interiéru a prodlužuje dobu hoření paliva.

Tip: Věděli jste, že interiérové infrasauny lze koupit již od 15 tisíc korun?

Krbová kachlová kamna jsou kompromisem nejen ve způsobu předávání tepla do okolí, jejich pořizovací cena i prostorové nároky jsou nižší než u klasických kachlových kamen. Svým designem, který propojuje vzhled krbových kamen s kachlovým obložením, jsou taktéž vhodné do všech typů interiérů.