Bydlení

Plastová okna nejsou zcela bezúdržbová, které kroky je vhodné pravidelně provádět?

shutterstock.com
shutterstock.com

Plastová okna do vašeho příbytku přinesou mnoho pozitiv, například snižují energetickou náročnost staveb, zaručují tepelnou i zvukovou těsnost. Neopominutelnou výhodou je dlouhá životnost, za cenu minimální údržby. Aby vám okna však správně sloužila, vydržela desítky let a vypadala stále jako nová, je nutné jim alespoň skromnou péči věnovat. Jakou?

Nová okna

Nová plastová okna potřebují pouze základní péči, nepočítáme-li prvotní důsledné vyčištění, k němuž vám přinášíme pár rad:

  • Ochranné pásky na rámech oken brání poškrabání a potřísnění povrchu maltou. Doporučuje se odstranit je až po instalaci oken, nejdéle však měsíc po ní. Kvůli UV záření by při pozdějším odstraňování fólie mohli vzniknout nechtěné problémy.
  • Po instalaci je nutné okna umýt, odstranit zbytky malty nebo malířské barvy. Zde dejte pozor a nikdy okna nečistěte ničím kovovým, ostrým a rozhodně ne na sucho. Hrozilo by poškrábání profilu. Naopak hadřík (nikoli drátěnka apod.) hodně namáčejte ve vlažné vodě, v níž je tekutý čistící prostředek, nikdy však ne ten s obsahem písku.
  • Nezapomeňte ani na vyčištění kování, těsnění a odvodňovacích drážek, které jsou na spodní části rámu.

Pravidelná údržba

Oproti klasickým dřevěným oknům jsou ta plastová mnohem méně náročná na vaši pozornost. To stejné platí i pro plastové vchodové dveře. Nemusíte je pravidelně šmirglovat a natírat, ale jistou péči jim věnovat musíte. Alespoň dvakrát ročně byste je měli pořádně umýt, a to vč. okenních rámů. Také neopomeňte vyzkoušet jejich správnou funkčnost. Co rozhodně nedělat:

  • Nepoužívejte na čištění oken prostředky s obsahem písku, žádné houbičky s hrubým povrchem apod.
  • Plastové profily nečistěte organickými rozpouštědly, ředidly, kyselinami, louhy apod.
  • Máte-li barevné profily, nepoužívejte ani prostředky s obsahem alkoholu.

TIP! K mytí plastových oken – skel i rámů používejte speciální mycí prostředek na PVC, např. Clean PVC.

Pouze mytí oken nestačí, je nutné provádět i další kroky, zdroj: shutterstock.com
Pouze mytí oken nestačí, je nutné provádět i další kroky, zdroj: shutterstock.com

Kování

Kování si zasluhuje speciální péči. Doporučeno je:

  • Alespoň jedenkrát ročně promazat olejem všechny pohyblivé části kování i těsnící gumy. Můžete použít vazelínu, silikonový nebo jiný řídký olej. Dejte pozor, aby olej nestékal a neznečisťoval povrch. Přebytečné mazivo odstraňte suchým hadrem. Olejováním zpomalíte stárnutí oken.
  • Zkontrolujte těsnění, pokud je poškozené co nejdříve jej vyměňte. Nové vám dodá váš prodejce, dejte však pozor, musíte vybírat podle vašeho profilového systému.
  • Nezapomeňte na odvodňovací kanálek, zkontrolujte jej a v případě potřeby odstraňte nečistoty.
  • Nesedí-li kování a úchytné šrouby, kontaktujte odborníky.

Rosení skel a vznik plísní

Díky těsnosti oken někdy může dojít k rosení skel, případně vzniku plísní kolem oken. Jak tomu předejít? Návodů existuje několik:

  • větrejte často na kratší dobu, zabráníte tím i vlhnutí zdiva
  • na parapetu by neměl být žádný zdroj vlhkosti, tedy ani květináč s rostlinou
  • záclona by neměla být příliš dlouhá, brání totiž proudění vzduchu k oknu
Tepelný most kolem oken způsobuje jejich rosení, většinou se bez výměny oken neobejdete, zdroj: redakce
Tepelný most kolem oken způsobuje jejich rosení, většinou se bez výměny oken neobejdete, zdroj: redakce

Bohužel, někdy je stav oken takový, že již nesplňují dané parametry. Pak je nutné je vyměnit. V posledních letech došlo k výraznému posunu cen, podívejte se na aktuální ceník plastových oken.

2 komentář

  1. osobne mam problem s tim, ze venkovni strana ramu oken misty zloutne. nicim to nejde dolu, resp. bojim se uzivat nejake radikalni prostredky. Nemate na to nekdo neejakou babskou radu? :) Diky, Petra

  2. Já pokaždý když meju okna, tak umeju i rám. Klasicky jenom mýdlovou vodou, někdy octovou a vypadajá pěkně. možná by ten ocet pomohl i na to žloutnutí

Komentáře nejsou povoleny.