Financování

Rekordně nízké úrokové sazby hypoték vybízí k refinancování

shutterstock.com

V dnešním článku se podíváme na téma, které zajímá mnoho našich čtenářů. Snížení úrokových sazeb pokračuje neuvěřitelnou rychlostí a nikdo neví, kde se zastaví. Za posledních 10 let tak nebylo vhodnější doby na zřízení hypotečního úvěru nebo jeho refinancování.

Ještě před 2-3 lety byly průměrné úrokové sazby u hypoték kolem 5 procent. V říjnu 2012 se dostala na úroveň 3,36 procenta a pravděpodobně bude dále klesat. Aktuální sazba je tak nejnižší za posledních 10 let. Navíc některé banky v rámci akčních nabídek dokáží jít výrazně pod 3%.

Rozdíly ve splátkách mohou být i tisíce korun měsíčně

Dlouhodobě se průměrná výše hypotéky pohybuje kolem 1,5 milionu. Pokud jste si v této výši vzali hypotéku v roce 2010, pravděpodobně máte zafixovaný úrok na úrovni 5,3% (při 5 leté fixaci a splatnosti 20 let). Splátka se pohybuje na úrovni 10 150 Kč. Jak by se změnila dle aktuálních podmínek?

Ukazatel fincentrum hypoindex, zdroj: hypoindex.cz

V současné době je průměrná sazba 3,36%, což při zachování výše uvedených parametrů sníží splátku o 1 558 Kč na 8 592 Kč. To už se vyplatí uvažovat o změně.

Lze refinancovat hypotéku, která je zafixovaná?

Tato otázka je velmi častá při pohledu na současné úrokové sazby. Odpověď bohužel není jednoznačná, protože každá banka má mírně odlišné podmínky refinancování hypotéky. Vždy musíte počítat s tím, že budete sankciováni za předčasné ukončení hypotéky. Většinou si banka strhne 5-10% z doplacené částky. Tento postup až na výjimky nevyplatí.

Nicméně část bank je ochotna přistoupit na interní refinancování. To znamená, že budete muset navýšit výši úvěru a na oplátku získáte od banky aktuální úrokovou sazbu. Vždy záleží ale na individuálním jednání s bankou, který vám tento postup může, ale nemusí umožnit.

Obecně proto doporučujeme fixovat sazbu hypotéky na delší období, pouze pokud se nachází na nižších průměrných hodnotách. Za dnešní situace na trhu se vyplatí fixovat ji na co nejdelší období. Ovšem vždy doporučujeme porovnat i smluvní podmínky a zjistit si, kdy a s jakou sankcí je možné hypotéku předčasně splatit.

1 komentář

Komentáře nejsou povoleny.