Bydlení

Údržba koberců a řešení nejčastějších problémů

shutterstock.com
shutterstock.com

Koberce patří ještě stále k nejvyužívanějším druhům podlahových krytin i v moderních domácnostech. Jejich přednosti jsou především v krásném vzhledu, jednoduché pokládce a velké nabídce druhů a variací. Často ale rychle dochází k jejich opotřebení, zašpinění je více vidět a občas musíte řešit některé další problémy. Jaké to jsou a jak postupovat při jejich řešení si představíme v tomto článku.

Čištění koberce a odstranění skvrn je nejčastějším problémem

U koberců patří k nejčastějším problémům jejich zašpinění. Koberce se zašpiní velmi rychle, ale odstranění skvrn může být velmi složité. Samozřejmě, že běžná údržba koberců vysáváním je potřeba alespoň 1-2x týdně. V opačném případě se prach a špína zašlapávají čím dál hlouběji do struktury koberce a jejich odstranění je pak složitější. Na povrchu prach někdy ani není vidět, ale uvnitř v koberci je. Zvětšené množství prachu a nečistot v koberci je ideálním prostředím pro roztoče a mikroby.

Máte doma mazlíčka? Pořiďte si vysavač s kartáčem

Pokud je s vámi v domácnosti také chlupatý domácí mazlíček, je třeba se na tuto situaci připravit. Chlupy se do struktury koberce přichytí velmi snadnou, ale obyčejným vysavačem jdou jen špatně vysát. V tomto případě se tedy vyplatí vysavač s rotačním kartáčem, který zvířecí chlupy odstraní lépe. Zároveň je vhodné vysávat častěji. Někdo tento boj vzdá a raději pořídí jiný typ podlahy, který se snadněji udržuje – laminát či PVC.

Jak na zašlapaný prach v koberci

Proč a jak zabránit usazování prachu hluboko ve struktuře koberce jsme již popsali. Alespoň 2x ročně je ale třeba důkladné čištění, které dokáže odstranit i hluboko usazený prach a zbavit tak koberce případných roztočů. Existují 3 základní typy čištění. Jedná se o suchou/mokrou metodu a čištění párou.

Jak na skvrny?

Pokud se na koberce v domácnosti něco vylije, vzniká skvrna. Na jejím odstranění je třeba začít pracovat okamžitě. Na poškozené místo co nejdříve položte kuchyňskou papírovou utěrku, aby nasákla co největší množství tekutin. Vyždímanou houbičku přikládejte na polité místo od okrajů směrem ke středu.

Do vlažné vody si nalijeme jen malé množství saponátu. Saponát by neměl být agresivní ani barevný. Rozhodně by se nemělo jednat o mýdlo. Místo pak jemnou stranou houbičky namočené v saponátu několikrát přejedeme. Místo pak necháme zaschnout a proces případně opakujeme. Nikdy na poškozené místo příliš netlačte ani nedrhněte.

Víte, k čemu jsou určeny koberce běhouny?

Jak vypadá mokrá metoda?

Tato metoda je svým postupem velmi podobná, jako čištění skvrn. Opět se využívá více rozředěný neagresivní saponát a houbička. Roztok by měl obsahovat pouze malé množství saponátu ( saponát :voda – 1:15). Při větším množství saponátu můžete mít potíže s jeho odstraněním ze struktury koberce.

Jak vypadá suchá metoda?

Suchá metoda je v oblasti čištění koberců nejnovější a při správném provedení dosahuje nejlepších účinků. Většinou se na ní specializují odborné firmy. Ty mají speciální stroje, které na koberce aplikují horkou chemikálii nebo suchou pěnu. Silný proud vzduchu pak z koberce vysaje nečistoty, které se nachytají na pěnu a chemikálii.

Jak vypadá čištění párou?

K čištění párou se opět využívají speciální vysavače. Ty ale nejsou tak drahé, jako v případě strojů na suché čištění a do domácnosti si je můžete dovolit. Do koberce se nejprve pod velkým tlakem pustí horká pára. Ta uvolní usazený prach a nečistoty, které parní vysavač okamžitě vysaje.

3 komentář

  1. mě se osvědčilo používat na fleky na koberci vodu se žlučovým mýdlem, to je mimochodem výborné na fleky i na oblečení. další jeho skvělou vlastností je, že stojí pár kaček.

  2. koberec od chlupu od psa a kocky cistim kalsickyma gumovyma rukavicema,jde to lip nez jen holou rukou. jezdim rukou s rukavici po koberci a chlupy jakoby sbiram.ze sedacky je dostavam klasickym valeckem na obleceni.

Komentáře nejsou povoleny.