Každý z nás nemůže bydlet v honosné vile s deseti rozlehlými místnostmi, dvěma koupelnami a pokoji pro hosty. Spokojit se musíme i s byty, které často dosahují pouze malých rozměrů. Malý byt ovšem nemusí znamenat stísněné a nepohodlné bydlení. Stačí ho správně vybavit a zařídit. I menší byty mohou být komfortní a pohodlné. Právě proto jsme pro vás připravili 10 tipů, jak vybavit malé byty. Využijte váš byt, jako místo k bydlení, na maximum.
1. Světlé výmalba opticky zvětší místnost
I malé místnosti mohou působit na první pohled rozlehlým dojmem. Stačí využít při malování ty správné odstíny barev. Schopnosti optického zvětšení místností mají zejména světlé odstíny. Nejvíce pak barvy jako bílá, světle béžová až po světle kávovou. Tmavší odstíny pokoj naopak opticky ještě zmenší. Podobně lze interiér opticky zvětšit i pomocí zrcadel.
2. Podlahu a vybavení volte ve světlejších tónech
To samé pravidlo platí nejen pro výmalbu na stěnách, ale i pro ostatní vybavení v bytě. I podlahy a bytové vybavení mohou mít světlejší odstíny barev. Opticky tak nebudou zasahovat do místnosti a zvětší její prostor.
3. Vestavěné skříně na míru
Hodně místa může ušetřit také využití vestavěných skříní na míru. Na rozdíl od nabízených skříní v obchodech s nábytkem se vestavěné skříně vyrábí na zakázku přímo pro vaši konkrétní místnost. Dokáží tak maximálně využít daný prostor a nezaberou ani kousek místa navíc. Využít je můžeme v obývacím pokoji, dětském pokoji, ložnici i předsíni. Výhodou je, pokud najdete již hotový byt na prodej s úložným prostorem.
4. Postele s úložný prostorem
V malých bytech bývá často problém také s množstvím úložného prostoru, na který nestačí mnohdy ani vestavěné skříně. Ideální volbou pro navýšení úložného prostoru jsou proto postele s úložným prostorem. Ty mohou sloužit pro uskladnění sezónního oblečení nebo k uskladnění hraček. Postele s úložným prostorem se hodí do ložnic i do dětských pokojů.
5. Rozkládací gauče pro návštěvy
Do každé domácnosti přijde čas od času návštěva a je třeba jí ubytovat a nabídnout nocleh. Pokud v bytě nemáte pokoj pro hosty, můžete návštěvy uložit i na sedací soupravě. V takovém případě je rozhodně lepší být na tuto situaci připraven a volit rozkládací sedací soupravy.
6. I jídelní sestavy se mohou rozkládat
Vhodnou volbou šetření místa je i pořízení rozkládací jídelní sestavy. Jídelní stoly mohou mít velikost pro 2 členy. Po rozložení pak mohou dosáhnout i velikosti pro 6 osob. Jídelní židle mohou být také skládací a po jídle se mohou jednoduše uskladnit, aby nepřekážely. Židle se mohou také na sebe vrstvit a zasouvat se do sebe, což slouží k jejich lepšímu uskladnění při malém využití.
7. Pracovna v rohu obýváku
V moderních domácnostech je téměř nutnost i místo pro počítač. V malých bytech je ideální volbou tato pracovna v obýváku v rohu místnosti na opačné straně než je televize. V rohu místnosti nebudete nikomu překážet a moderní rohové PC stoly nabízí dostatečný komfort i při menších rozměrech.
8. Pračka v kuchyni
V menších bytech mnohdy nejvíce jejich malou rozlohu pocítíte v koupelně. Pohyb dvou osob je téměř nemožný. Zvětšit místo v koupelně si můžete tak, že pračku instalujete do kuchyně pod pracovní linku. Tento anglický a americký styl si získává velkou oblibu i u nás.
9. Raději sprchu než vanu za každou cenu
Pokud jste milovníkem relaxace ve vaně, musíte si v malých bytech opravdu rozmyslet, zda vanu chcete. Do menších bytů se velké vany mnohdy nevejdou a malé vany rozhodně nenabídnou takovou pohodu a možnost relaxace. Relaxaci si můžete užít i ve sprchových masážních boxech. Ty vám namasírují tělo a vyrábí se již v rozměrech 90x90cm.
10. Využijte prostor až po strop
Tato situace se týká úložných prostor, poliček v domácnosti, koupelnového nábytku i kuchyňských linek. Neposouvejte vybavení zbytečně do místnosti a raději vytvořte prostor až ke stropu. Věci ukládáme do jednotlivých výšek samozřejmě podle potřeby a intenzity jejich využívání.