Bydlení

10 základních otázek při výběru matrace

shutterstock.com
shutterstock.com

Matrace rozhodně není výrobkem, který bychom kupovali každý měsíc. Při její koupi hledáme především maximální kvalitu a dlouhodobou spokojenost. Je tedy důležité správně vybírat. Nestačí pouze přijít do obchodu a říci, že tahle matrace se vám líbí a chcete jí domů. Musíte si pokládat mnohem konkrétnější otázky, které ovlivňují výběr. 10 těch nejdůležitějších otázek si nyní představíme.

Bude matrace pro tělo opravdu oporou?

Vaše tělo se při spánku musí nacházet v naprosto přirozené poloze. Jinak není spánek kvalitní a projevují se příznaky nevyspání, únavy a bolesti těla. Měla by také sloužit k uvolnění napětí celého těla. A nezáleží na tom, v jaké poloze budete spát.

Je matrace ortopedická nebo anatomická?

Tyto vlastnosti jsou u moderních matrací velmi žádané. Ortopedické a anatomické matrace se totiž dokáží přizpůsobit tvaru vašeho těla a jeho aktuální poloze. V potřebných bodech vám budou vždy oporou. Zabrání častému převracení a hledání té správné polohy.

Jak poznat pohodlnou matraci?

Na tento úkol neexistuje žádná příručka ani brožurka, podle které byste pohodlnost matrace poznali jen pohledem. Tu si prostě musíte vyzkoušet. A nezáleží ani na použitém materiálu pro matrace, i když některé moderní materiály mohou dosahovat opravdu skvělých hodnot, vám tento materiál vyhovovat nemusí. Netvořte si předsudky k některým typům matrací a vyzkoušejte je na vlastní kůži, ostatně to se dočtete v každém dobrém návodu, jak vybrat matraci.

Proč je nevhodná příliš měkká a příliš tvrdá matrace?

Matrace by rozhodně neměla být extrémně tvrdá ani extrémně měkká. Oba případy jsou špatné. U příliš měkkých matrací jejich struktura nedokáže tělu dodat dostatečnou oporu v místech, kde je to zapotřebí. U příliš tvrdých matrací se zase musíte vy přizpůsobit matraci, než aby se matrace přizpůsobila vám. Samozřejmě, že všichni máme rádi odlišnou tvrdost matrací, ale nedoporučuje se chodit do extrémů.

Je poměr mezi kvalitou a cenou odpovídající?

Při nákupu jakéhokoli zboží se snažíme nejprve zjistit, zda poměr mezi kvalitou a cenou je vyvážený. Nikdo nechce utrácet za obyčejnou matraci zbytečně mnoho. Pokud je matrace zase podezřele levná, je třeba zjistit, zda je schopna dosahovat všech udávaných hodnot.

Dokáže matrace chránit proti bakteriím, plísním a roztočům?

Nikdo z nás nechce mít v matraci nezvané návštěvníky v podobě roztočů nebo bakterií. A samozřejmě v matracích nechceme ani mnoho plísní. Nikomu taková matrace nepřidá na zdraví a alergikům už vůbec ne. Je tedy vhodné vybírat matrace, které jsou antialergenní.

Nebude matrace vlhnout?

Velké procento domácností má problémy s nadměrnou vlhkostí v interiéru. Vlhkost ze vzduchu nepřechází pouze do stěn, ale také do nábytku a samozřejmě do matrací. Tak mohou vznikat i plísně v matraci. Matrace by tedy měla být vzdušná a umožňovat cirkulaci vzduchu. Měla by regulovat vlhkost i teplo. Základem je mít i správný rošt.

Mohou matrace odpuzovat prach?

Jako každá velká plocha, jsou i matrace náchylné k usazování prachové vrstvy. Jeho hromadění způsobuje statická elektřina, které na matracích a v postelích vzniká opravdu mnoho. Ideální je, aby materiál v matraci byl protkaný uhlíkovými vlákny, které odpuzují elektromagnetickou energii a brání hromadění prachu.

Je matrace vyrobená z ekologických materiálů?

Stále více rozšířená je v dnešní době také otázka ekologie a dopadu výroby na životní prostředí. I výrobci matrací na tuto situaci reagují a přizpůsobují svou výrobu tak, aby jejich dopady na životní prostředí byly co nejmenší. Nutno ovšem dodat, že ne všichni výrobci se o oblast ekologie opravdu zajímají.

Nakupujete u správného prodejce?

Každý správný prodejce matrací by vám měl nabídnout službu odborného poradenství. Také by měli nabízet možnost vrácení matrace, jestliže vám nebude vyhovovat. Ideální je, pokud můžete koupit matraci, postel z masivu a rošt v jednom obchodě.

1 komentář

  1. spis bych rekl ze je dulezitej vyber mezi penovou a pruzinovou, ktera podle me ma nejvic vyhod.pokud hodlate investovat vic penez tak jedine prirodni materialy. ty v kombinace s pruzinou nedrzi vlhkost.

Komentáře nejsou povoleny.