Dům a stavba

4 druhy předokenních rolet – který je pro vás nejvhodnější?

rolety-vrata-zaluzie.cz
rolety-vrata-zaluzie.cz

Přemýšlíte, jaké pořídit stínící prvky pro váš dům či byt? Možná vás osloví předokenní rolety, které kromě ochrany před přehřátím interiéru v létě sníží tepelné ztráty v zimě, nemluvě o dokonalém zatmění místností během noci. Poradíme vám, jak se zorientovat v nabídce předokenních rolet.

Funkce předokenních rolet

Předokenní rolety zajistí nejen dokonalé odstínění slunečních paprsků během horkých letních dnů. Využití pro ně najdete i v zimních měsících, kdy zatažené rolety přes noc omezují tepelné ztráty okny a snižují tak spotřebu energie na vytápění. Navíc zatažené rolety zvyšují i bezpečnost domu, tvoří totiž fyzickou bariéru, kterou zloději zdolají jen stěží. Rolety lze velmi snadno ovládat pomocí lanka, popruhu, pružiny či motorku, který umožňuje i pohodlné dálkové ovládání.

  • Snižují náklady na energii až o 40%
  • Chrání okno před poškozením
  • Snižují venkovní hluk až o 7 dB
  • Tvoří bezpečnostní zábranu
  • Umožňují dokonalé zatemnění

Typy předokenních rolet dle způsobu instalace

Předokenní rolety můžete pořídit v několika provedeních a záleží nejen na vašem vkusu, ale i na tom, zda je daný typ vhodný pro vaši budovu. Podívejme se, co trh nabízí:

Rolety s viditelným boxem

Tento typ rolet je vhodný pro všechny typy budov a oken. Instalovat je můžete do novostaveb, lze je využít při rekonstrukci starších staveb, ale jsou vhodné i pro dodatečnou montáž na stávající okna (jde o jedinou variantu předokenních rolet, kterou lze instalovat ve starších domech a bytech, aniž by se zároveň dělala nová fasáda).

Tip: Pokud se chcete obejít bez viditelného boxu a neplánujete celkovou rekonstrukci, nabízí se využití venkovních žaluzií, které rovněž omezí přehřívání interiéru.

Instalace tohoto typu rolet je nenáročná, nevyžaduje žádné úpravy na okně ani fasádě. Box, do nějž roleta zajíždí, se umístí na okenní rám. Nemusíte se obávat, že namontovaný box bude působit nevzhledně. Existuje v provedení hranatém či půlkulatém tvaru, navíc můžete vybírat z řady barevných provedení (v nabídce naleznete i imitace dřeva) tak, aby box i roleta ladily s okenními rámy či fasádou domu.

Rolety se zaomítatelným boxem

Tato varianta je vhodná pro novostavby i pro budovy procházející rekonstrukcí a je třeba s jejich instalací počítat již při plánování stavby či rekonstrukce. Box pro roletu se umístí nad okenní otvor a lze ho překrýt buď zateplovacím systémem či omítkou. Box tak zůstane nenápadně skryt pod omítkou. Případné opravy rolet lze provádět bez narušení omítky domu díky revizní klapce, která se nachází ve spodní části boxu a je přístupná z okenního otvoru.

Předokenní rolety schované pod omítkou, zdroj: rolety-vrata-zaluzie.cz
Předokenní rolety schované pod omítkou, zdroj: rolety-vrata-zaluzie.cz

Rolety s boxem pod překlad

I tento typ je vhodný pro novostavby a budovy v rekonstrukci. Instalují se nad okno a přizpůsobí se každému typu okenního rámu. Tato varianta nabízí nejen nenápadné zakomponování rolet do fasády domu či okenního otvoru, ale také výbornou izolaci.

Roletové překlady

Tato možnost se nabízí pouze u novostaveb. Speciální roletové nosné okenní překlady v sobě mají prostor pro zajíždění rolety. Jedná se o nejjednodušší a nejčistší způsob nenápadného zakomponování roletového boxu do fasády budovy. Údržba rolety se provádí za pomoci odnímatelné klapky. Další výhodou tohoto systému může být to, že si na počátku stavby necháte instalovat pouze roletové překlady a až našetříte dostatek finančních prostředků, můžete zakoupit samostatně rolety.

1 komentář

  1. tohle by se mi líbilo hodně, ovšem máme chalupu a ne zrovna novostavbu, tak nevím, jestli by to vůbec šlo, nemáte s tím někdo zkušenost?

Komentáře nejsou povoleny.