Bydlení

5 tipů, jak vybrat matraci do postele

shutterstock.com
shutterstock.com

Pro zajištění zdravého spánku je třeba nepodceňovat výběr matrace. V tomto článku se dozvíte 5 tipů, které vám volbu usnadní.

1. Dle tvrdosti

Pokud si kupujete novou matraci do postele, zjistěte si krom jiného to, jakou má daný produkt tvrdost. Výrobci zpravidla uvádějí 4 základní stupně tvrdosti, od 1 do 4. Výrobek s číslicí 1 představuje nejvíce měkkou matraci. Měkkost přitom ovlivňuje hlavně materiál, z něhož byl produkt vyrobený.

Za velmi měkké se považují zejména latexové matrace. Pokud naopak rádi spíte na tvrdé, volte produkty s číselným označením 4. Ten nesou například pružinové matrace. Tvrdost výrazně ovlivňuje kvalitu spánku. Nelze však jednoznačně říci, zda je lepší spát na měkčí či tvrdší variantě, do značné míry záleží i na vašich zvycích.

2. Velikost

Důležitou roli hraje velikost matrace. Platí zde obecné pravidlo, že byste měli spát na lůžku, které je minimálně o 20 centimetrů delší nežli je výška vaší postavy. Nestane se pak, že vám chodidla budou přesahovat přes okraj lůžka.

3. Četnost používání

Hodně záleží i na tom, zda si kupujete matraci na doma, kte

shutterstock.com
shutterstock.com

rou hodláte využívat prakticky denně, případně si ji pořizujete třeba na chatu, kde přespáváte jen několik dní v roce. Pro každodenní používání jsou vhodné spíše matrace z kvalitnějších materiálů, namátkou kupříkladu pěnové či latexové. Pro občasné používání pak postačí i obyčejná taštičkou matrace.

4. Výběr dle roštu

Při výběru se orientujte i podle toho, jaký typ roštu v posteli máte. Ne každý typ matrace je totiž vhodný pro pevné rošty. V tomto směru doporučuji využít průvodce na portálu Spisladce.cz, který vám poradí, jak vybrat matraci podle roštu i dalších kritérií.

V nabídce e-shopu najdete řadu kvalitních výrobků z portfolia značky Tropico, která aktuálně nabízí například matrace Fox.

5. Typ potahu

Při dlouhodobějším používání dochází k postupnému znečištění povrchu matrace. Proto je vhodné zvolit produkt, který má snímatelný potah. Kdykoliv jej totiž můžete z matrace sejmout a vyprat v pračce.