Financování

Co dělat když nemáte dostatek financí na rekonstrukci bytu?

shutterstock.com
shutterstock.com

Nemáte dostatek finančních prostředků, ale i přesto byste se rádi pustili do rekonstrukce vašeho bytu? Máte na výběr, buď můžete rekonstrukci v některých ohledech „ošidit“, nebo využít výhod moderní doby a vybrat z poměrně velké nabídky půjček, úvěrů, hypoték či zkusit čerpat státní dotace. V následujícím článku se podíváme na to, jaké máte možnosti.

Jak vybírat?

Při výběru půjčky finančních prostředků na zrealizování rekonstrukce vašeho bytu v Brně byste měli především uvážit několik zásadních faktorů. Záleží především na rozsahu stavebních úprav, na tom, co je skutečně akutní a co už je nadstandardní a poté samozřejmě na celkové ceně vaší rekonstrukce.

Vybírat můžete z:

  • hypotečního úvěru
  • stavebního spoření
  • státních dotací

Stavební spoření

Stavební spoření je vhodné zejména v případech, kdy rekonstrukce vašeho bytu není nikterak rozsáhlá. Jinými slovy, pokud potřebujete menší finanční obnos do 400 000 Kč, je pro vás zpravidla nejvýhodnější využít úvěr ze stavebního spoření. Jedná se například o rekonstrukci bytového jádra v Brně, kuchyně, apod.

Abyste mohli úvěru stavebního spoření využít, resp. abyste měli nárok na úvěr tohoto typu, musíte však mít v jeho rámci určitou výši naspořených financí. Pokud nárok na úvěr nemáte, můžete využít tzv. překlenovacího úvěru, který má jednu velkou nevýhodu, sice o poznání vyšší úroky. Na druhou stranu to má i svá pozitiva oproti možnosti druhé – hypotečním úvěru.

Nemusíte totiž ručit svou nemovitostí, jelikož vás pojišťovna, u níž stavební spoření máte, již nějakou dobu „zná“ jako svého klienta, postačí použít ručitele. Nicméně počítejte s tím, že nebudete moci finance použít na cokoli. V tomto případě si pojišťovna vaše investice hlídá. Musíte je tedy použít pouze na to, na co přislíbíte.

Hypotéka

Hypoteční úvěr je vhodné využít, pokud potřebujete vyšší finanční obnos, tedy nad zmiňovaných 400 000 Kč. V tomto případě se však neobejdete bez zajištění nemovitosti. Musíte zkrátka ručit majetkem, který má minimálně hodnotu dané půjčky. Dbejte tedy pečlivě na to, abyste řádně spláceli. Měli byste si rozmyslet, zda je hypotéka opravdu nezbytná, jelikož její neplacení může vést k vážným důsledkům.

Při podpisu smlouvy se zeptejte, jak postupovat v případě, že byste nemohli určité období splácet. Vše se dá na čas pozastavit, nicméně musíte se s bankou domluvit včas. Vzhledem k současné ekonomické situaci jsou úroky hypotečních úvěrů prakticky na dně, jednotlivé banky se tak předhání s nabídkami. Navíc si úrok můžete zpravidla zafixovat na 5-10 let, takže máte jistotu, že ani změna na finančních trzích vás výrazně nezasáhne.

Státní dotace

Další variantou je využít dotací alespoň na některé prvky, např. na topení, na plastová okna a dveře apod. A to v rámci programu Nová Zelená úsporám nebo jiného programu, který je aktuálně ve vaší lokalitě dostupný (to zjistíte na příslušném úřadě na odboru životního prostředí). Nabídky jsou opravdu vřelé, nicméně je poměrně složité dotaci skutečně dostat. Také je zde problém, že musíte investici nejdříve zaplatit ze svého a poté čekat na její proplacení.

Odložit rekonstrukci

Další možností je si na rekonstrukci ušetřit a její realizování posunout. Jedná se o nejjistější variantu. Samozřejmě je to na vašem uvážení a na tom, jak moc jsou stavební úpravy potřebné. Ovšem odpadá vám starost se splácením, které může být velice nepříjemné.