Pěkně upravený dům je vaší vizitkou. První pohled vždy upoutá fasáda domu, která zásadně ovlivňuje celkový dojem. Zhotovením nové fasády se váš dům během krátké chvíle zcela promění. Nevíte, jak na to? To nejdůležitější jsme zjistili za vás.
Kdy je možné fasádu pouze přetřít?
Nejjednodušší způsob obnovy fasády je její pouhé natření novou barvou. To však nelze tak jednoduše provést vždy. Pokud je původní omítka poničená, opadává, nebo není nosná, je nutné nejprve původní omítku odstranit. Celý proces se tak výrazně protáhne.
Před započetím prací tedy proveďte test podkladu. Jen tak poznáte, zda postačí pouze přetření novou barvou. Původní fasádu otestujte několika způsoby:
- přejeďte rukou po fasádě – podklad se nesmí uvolnit a odpadávat
- lepící páska – na malém kousku oškrábejte fasádu nožem, na totéž místo přilepte malířskou lepící pásku a prudce ji odtrhněte, starý nátěr na ní nesmí zůstat
- lehkým poškrábáním nehtem otestujte, zda se omítka nedrolí
Splní-li vaše fasáda tyto požadavky, nečeká vás pracné odstraňování staré fasády.
Pracovní postup
Po otestování podkladu následuje:
- očištění povrchu – fasádu zbavte mechu, prachu a očistěte ji vodou a kartáčem nebo vysokotlakým čističem
- opravení prasklinek – všechny dírky a prasklinky musí být nejprve opraveny
- prověření savosti – proveďte jednoduchý test s mokrou houbou, pokud podklad nasává vodu z přiložené houby, bude třeba použít penetraci
- rohy a zákoutí – stejně jako u běžného malování stěn začněte s rohy, výstupky i špatně dostupnými místy
- provedení základního nátěru a mezivrstvy – použijte fasádní barvu, pro zlepšení jejích vlastností můžete přimíchat do barvy protiplísňový přípravek
- vrchní nátěr – finální nátěr provádějte fasádní barvou, pro lepší kryvost přejíždějte válečkem nejprve v podélném směru, potom do kříže a do třetice opět v původním směru.
- úprava ostatních prvků – na závěr se provede nátěr ocelových konstrukcí – parapety, zábradlí, apod.
Fasáda svépomocí nebo od profesionálů?
Při troše šikovnosti může opravu fasády domu zvládnout každý sám. Nespornou výhodou tohoto provedení je ušetření finančních prostředků. Naopak specializované firmě by oprava fasády trvala výrazně kratší dobu.
Zvažte také náročnost prací na vašem domě. U přízemního domku si s opravou fasády poradíte bez obtíží. U patrového domu již budete muset řešit, jak bezpečně pracovat ve větší výšce. V takovém případě stojí za úvahu, zda nepřizvat odborníky na nátěry fasád, kteří budou vybaveni lešením.
Cenové srovnání
A jak je to s cenami za opravu fasády domu? Vezměme v úvahu modelový přízemní domek obdélníkového půdorysu s rozměry 12 x 9 metrů. Plocha, kterou bude třeba natřít, závisí na množství a velikosti oken. V tomto případě maximálně 100 m².
Cena nové fasády závisí také na zvoleném typu barvy. Volit můžete mezi nátěry:
- vápennými
- akrylátovými
- silikonovými
- silikátovými
Profesionální firma si účtuje za mytí fasády 17 Kč/ m², za natěračské práce potom 70-90 Kč/ m² a 130 Kč/ m² v případě silikátového nátěru. Nová fasáda našeho domku tedy vyjde zhruba na 10 000 Kč. Pokud by bylo třeba použít penetraci, připočtěte ještě dalších 1 200 Kč.
Při nátěru fasády svépomocí počítejte s nákupem pracovních pomůcek (váleček, násady, štafle, …) a barvy. Samotná barva vás vyjde přibližně na 1 000 Kč.