V současné době se lidé čím dál tím více odklání od užívání chemikálií a naopak preferují přirozené a jednoduché metody. To platí i v případě úklidu. Váš interiér nemusíte pracně čistit s několika druhy přístrojů a přípravků s přídavky chemikálií. Postačí vám pořídit si parní čistič. Co všechno umí? Jaké jsou jeho výhody?
Jak funguje parní čistič?
Parní čistič je speciální, multifunkční přístroj různých velikostí, tvarů a užití. Může svým vzhledem připomínat klasický mop, vysavač, nebo i menší ruční. Bojler parního čističe naplníte požadovaným objemem vody, pokud je nerezový, není nutná voda destilovaná, v jiném případě se doporučuje.
Poté jej zapojíte do zásuvky, zapnete a spustíte vyvíjení páry. Z vody z bojleru se poté začne vyvíjet pára, která bude v požadované míře tryskat prostřednictvím vyměnitelných nástavců na povrch, čím dochází k jeho čištění.Veškerá špína se poté nahromadí v nádobě na vodu s vodním filtrem, kterou je poté nutné vylít do odpadu.
Pára může mít i přes 100°C, ovšem nemusíte si dělat zbytečné obavy, že by mohlo dojít k popáleninám. V okamžiku, kdy parní čistič položíte na jakýkoli povrch, začne velkou rychlostí chladnout.
Před nákupem parního čističe si musíte ujasnit, na co jej chcete využívat. Ruční čističe jsou dobrým pomocníkem pro úklid menších ploch, jako jsou například spotřebiče, interiér automobilu, či dekorace. Zatímco větší a výkonnější čistič je samozřejmě vhodný pro plochy větší, například pro podlahy, nebo velké sedačky.
Ten pravděpodobně nevyužijete tak často, proto je do domácnosti většinou výhodnější pořídit menší – ruční čistič. Mezi nejznámější značky parních čističů na českém trhu patří Kärcher, Philips, Black & Decker nebo Zelmer.
Co všechno lze čistit parním čističem?
Parním čističem můžete vyčistit defakto celý váš interiér i exteriér, od podlah (lino, plovoucí podlaha, dlažba…), přes sedačky, po kuchyňskou linku. Nutné je však uvážit, jaký nástavec použijete a regulovat tlak páry. Pokud máte doma zvíře, je dobré nejprve nečistoty na podlaze (chlupy) odstranit suchou cestou a až poté využít parní čistič.
Můžete jej dále použít i na látku, vyčistí koberce, rovněž i matrace, nebo polstrování sedaček, z nichž díky vysokému tlaku lepší (dražší) parní čističe odstraní zašlé i hluboce usazené špíny, včetně roztočů. Parní čistič lze využít i pro úklid obkladů, oken či zrcadel, nezanechává totiž žádné šmouhy.
Dále jej lze použít na čištění zařízení (těžce přístupné litinové topení), vybavení (sedačky, židle, stoly) a spotřebičů ve vašem interiéru (od vnitřní i vnější strany chladniček, po skříně). Rovněž dokáže odmastit povrchy v kuchyni či dezinfikovat například WC. Lepší parní čističe Kärcher si pak dokáží poradit také s jemným materiálem oděvů a bot, umí je vyžehlit i odstranit zápach. Jistě jej rovněž použijete v okamžiku, kdy se pustíte do úklidu svého automobilu.
Výhody
Za základní výhody parního čističe bychom mohli označit:
- nízká spotřeba vody
- nepotřebuje žádné čistící přípravky
- dostane se i do těžce přístupných míst
- vysoká účinnost
- jednoduché používání
- rychlost
Nevýhody
- vyšší pořizovací náklady
- nutnost zdroje elektrické energie
Cena
Parní vysavače pořídíte za různé ceny v závislosti na jeho výkonnosti a velikosti. Nejmenší, tedy ruční parní vysavače stojí kolem 1 000 Kč. Podlahové pak přibližně 3 000 Kč. Samozřejmě existují téměř profesionální stroje, jejichž pořizovací cena se šplhá až ke 20 000 Kč.