Počet vykradených bytů a domů příliš neklesá. Chcete ochránit svůj majetek po dobu své nepřítomnosti? Nebo se dokonce necítíte v bezpečí doma během noci? Poradíme vám, jak zvýšit bezpečnost vašeho bydlení.
Bezpečnostní dveře
Dveře jsou hlavní bránou do vašeho domova. Především, pokud bydlíte v bytě ve vyšším patře, jsou pro zloděje jedinou překážkou právě vstupní dveře. U starších bytů jsou vchodové dveře ve zcela nevyhovujícím stavu, nejen že netěsní, ale pro zloděje jsou pouze směšnou překážkou, kterou hravě zdolá.
Základním krokem k bezpečnějšímu bydlení jsou proto bezpečnostní dveře. Dveřní křídlo je vyrobeno z vysoce odolné oceli. Probourání díry do dveří je tedy zcela vyloučeno. A znemožněno je i odvrtání zámku.
Většina firem dále doporučuje zakoupit nové bezpečnostní dveře i s novou ocelovou zárubní. Ta je totiž přizpůsobena vyšší hmotnosti křídla bezpečnostních dveří. Navíc dveře k zárubni perfektně přiléhají, což opět zvyšuje bezpečnost, ale také zvukovou a tepelnou izolaci dveří.
Bezpečnostní dveře disponují ještě dalšími zajišťovacími prvky:
- trny chránící panty – znemožňují vysazení dveří z pantů
- bezpečnostní čepy – při zamčení dveří zajíždí čepy do otvorů v zárubni i v podlaze, brání tak vylomení nebo vypáčení dveří
Na trhu je velká konkurence, proto cena bezpečnostních dveří není o mnoho vyšší než cena dveří klasických. Nejlevnější koupíte již za cenu lehce převyšující deset tisíc korun (bezpečnostní třída 1). Pokud ale hledáte dveře s ideálním poměrem cena/výkon, pak se budete pohybovat kolem dvaceti tisíc korun (bezpečnostní třída 3). Vzhledem k dlouhé životnosti se určitě vyplatí si připlatit za dveře vyšší bezpečnostní třídy.
Zabezpečení oken
Do rodinných domů a níže položených bytů mohou zloději vniknout také okny. Buď mohou rozbít nebo vyříznout okenní tabuli. Ale často volí metodu tišší – vypáčení nebo odvrtání okna, kdy si zvenčí dokáží odjistit okenní kličku a potom už jednoduše okno otevřou.
Naštěstí se lze snadno okna zabezpečit proti oběma způsobům vniknutí. Proti rozbití okna je vhodné pořídit na riziková místa okna s bezpečnostním sklem, které lze rozbít jen velmi těžko. Vlastnosti stávajících oken potom můžete vylepšit bezpečnostní fólií, která znesnadní rozbití okenní tabule.
Ani proti odvrtání okna nejste bezmocní. Stačí pořídit nové bezpečnostní kliky na okna. Existuje hned několik typů bezpečnostních klik:
- klika se speciálním mechanismem – vnitřní mechanismus kliky dovoluje ovládat okenní kličku pouze z vnitřní strany, odvrtání tedy zloději nijak nepomůže
- klika se zámkem – klika je navíc opatřena zámkem, po uzavření lze tedy okno ještě zamknout
- klika s blokovacím tlačítkem – ovládat kličku okna lze pouze v případě, že zároveň stisknete blokovací tlačítko. Tento systém chrání nejen před zloději, ale nedovolí ani malému dítěti manipulovat s oknem.
Elektronický zabezpečovací systém
Obyvatelé rodinných domů se často doma cítí méně bezpeční. Přeci jen přízemí rodinného domu je pro zloděje velmi snadno přístupné. A pokud během noci spíte v prvním poschodí, nemusíte vůbec zaznamenat, že se vám v dolním patře pohybuje nezvaný host. Majitelé rodinných domů proto často přistupují k moderním metodám ochrany svého majetku. Elektronický systém však využijete i v bytě, pokud bydlíte v oblasti s vyšším výskytem kriminality.
Základní sestava elektronického zabezpečovacího systému sestává z řídící jednotky a na ní napojených čidel. Propojení může být drátové i bezdrátové. Čidla reagují buď na pohyb v místnosti, nebo mohou být umístěna na oknech a dveřích a zareagují ve chvíli, kdy okno někdo otevře.
Zvýšit ochranu objektu pomůže instalace kamerového systému
Inteligentní elektronický zabezpečovací systém dokáže vyhodnocovat informace z mnoha zařízení – kamerový systém, pohybová čidla, elektronické zámky, magnetické senzory, detektor kouře a detektor plynu. Kromě ochrany před zloději vás tedy dokáže informovat i o riziku požáru či úniku plynu. Velkou výhodou je možnost dálkového ovládání systému například pomocí aplikace do chytrého telefonu.