Spánkem trávíme zhruba třetinu dne. Ale aby odpočinek po práci byl kvalitní, potřebujeme také kvalitní matraci. Výběr je veliký, ale s pohodlností a kvalitou matrace stoupá také její cena. Vzhledem k výši pořizovacích nákladů by každý ocenil co nejdelší životnost matrace. Při správné péči vám může matrace sloužit po mnoho let. Jak na to?
Správné uložení matrace
Zásadní je správné uložení matrace. Nejškodlivější je pro matraci uložení na pevný podklad. V takovém případě se špatně odvětrává vlhkost, mohou vznikat plísně a zároveň se matrace ničí i mechanicky.
Ideální je uložení matrace na rošt. Rošty dělíme na pevné laťkové a pružné lamelové. Pevné laťkové dřevěné rošty mají zpravidla za následek rychlejší opotřebování matrace. Vhodnější jsou proto pružné lamelové rošty. Avšak každý typ matrace je vyroben z jiného materiálu. A proto každé matraci vyhovuje trochu jiný rošt. Ohledně vhodné kombinace roštu a vaší matrace na míru se poraďte s výrobcem.
Matraci pravidelně převracejte
Nejméně příjemné je opotřebování matrace proležením. Po delším používání si můžete všimnout až viditelných důlků v matraci, které rozhodně nepřidají na pohodlí při spánku.
Abyste předešli vzniku proleželých propadlin, pravidelně matraci obracejte. Ideální je převracení matrace při každé výměně povlečení. Matraci převraťte tak, aby se spodní strana stala vrchní. Dále matraci otáčejte i tak, aby část, která ležela pod hlavou tentokrát podpírala nohy. Díky tomu docílíte rovnoměrného zatížení a opotřebování matrace a prodloužíte tak její životnost.
Samozřejmostí by mělo být zamezení nadměrné zátěže vaší nové matrace 195 x 85. Nedovolte dětem skákat po posteli, ani na postel neodkládejte těžké předměty. Postel by měla sloužit výhradně ke spaní. Při stěhování nebo při jiné manipulaci matraci zásadně neohýbejte.
Jak zabránit znečištění?
Matrace se ale neničí pouze vlivem zatížení. Vystavena je také silnému znečištění prachem i šupinkami kůže. To vše má za následek rozmnožení roztočů v matraci. Proto výrobci udávají hygienickou životnost matrace 5-7 let. Správnou ochranou a péči ji však opět můžete prodloužit.
Snížit míru znečištění jádra matrace můžete pomocí ochranných potahů. Ty dokáží zabránit průniku drobných částeček kůže a prachu do vnitřku matrace. Tím se zamezí přísunu potravy roztočům a ti nebudou mít příležitost se přemnožit. Ochranný potah lze jednoduše sejmout, mnohem snáz, než odnímatelný potah matrace z výroby. Častým praním ochranného potahu docílíte vyšší hygienické životnosti matrace. Velmi dobrou službu udělají také ochranné potahy s nepromokavou úpravou. Ty oceníte především u dětských postelí. Přeci jen malým dětem se občas může v noci přihodit nehoda.
Samozřejmostí je pravidelné luxování matrace, nejlépe opět při každé výměně povlečení.
Boj proti vlhkosti a roztočům
Kromě roztočů je velkým rizikem také vlhkost. Vzhledem k tomu, že člověk se během noci hodně potí, je potřeba matraci po noci nechat dostatečně vyschnout. Správnému odvětrání napomáhá uložení matrace na rošt. Ale to samo o sobě nestačí. Nezapomeňte nechat matraci každé ráno dýchat. Nezastýlejte peřiny okamžitě po probuzení. Nechte peřiny ležet stranou tak, aby měla možnost matrace 200 x 140 volně proschnout. A teprve po snídani a dalších ranních úkonech můžete přistoupit ke stlaní.
Vlhkost v matraci svědčí nejen roztočům, ale může vést i ke vzniku plísní, které škodí našemu zdraví. Proto každé ráno řádně vyvětrejte ložnici, tím napomůžete proschnutí odkryté matrace. Proti roztočům také pomáhá občasné vystavení matrace mrazu nebo slunečnímu záření.