Žijeme ve 21. století a sami dobře víte, jakými mílovými kroky se mění prostředí kolem nás. Nejen, že se naše interiéry pomalu proměňují v chytré domácnosti, kde za nás hodně práce udělají roboti a automatická zařízení, mění se také prostředí v exteriéru – na ulicích a obecně ve městech.
Venkovní prostory dostávají zcela nový kabát, ulice získávají nadčasový vzhled. Opravují se budovy, využívají se nové eco-friendly materiály, hodně se hledí na zeleň a ekologii obecně. Velkou proměnou prošlo také veřejné osvětlení, v mnoha obcích skvěle funguje moderní bezdrátový rozhlas a lidé mohou využívat solární multifunkční dobíjecí stanice. Podívejte se s námi blíže na to, co nového můžete ve veřejném prostoru v poslední době spatřit.
Jsou to věci, o kterých se příliš nemluví. Vychytávky do domácnosti mají přeci jenom větší propagaci. Ale i v ulicích se toho děje dost!
Veřejné osvětlení existuje dnes i v solární LED verzi
Věděli jste, že se dnes kromě klasického veřejného osvětlení můžete setkat se solárním LED osvětlením, které není závislé na zdroji síťového napětí? Tato svítidla se dají naprogramovat, není potřeba se o ně nijak starat a jejich velkou výhodou jsou nulové náklady na provoz. Veřejné LED osvětlení je v 90 % v úsporném režimu a jen z 10 % pracují na plný výkon. Dobré je i to, že díky čidlu svítí jen v době, kdy je to potřeba. A kromě tohoto „soumrakového čidla“, které reaguje na intenzitu okolního světla, může mít také čidlo pohybu. Pokud dojde v nastavené vzdálenosti k nějakému pohybu, osvětlení se rozsvítí naplno.
Městský mobiliář s mnoha funkcemi ocení nejen turisté
Velkou novinkou ve městech, která jednak podporuje turistický ruch, ale také zjednodušuje život všem svým obyvatelům, je solární multifunkční dobíjecí stanice. Možná už jste také takové chytré stojany někde viděli. Díky tomu, že jsou solární, nevyžadují napojení do sítě a mají nulové provozní náklady. Dají se nakonfigurovat přesně podle potřeb města. Co na těchto stojanech najdete? Základním vybavením bývají zásuvky na 230 V, kompresor, USB, držáky telefonu nebo tabletu, autozásuvky 12 V a stojany na kola. Součástí může být také meteostanice, bezdrátový rozhlas, možnost připojení k WiFi nebo informační audiopanel.
Značným vývojem prošel i městský rozhlas
Hlášení místního rozhlasu můžeme i dnes slyšet v mnoha obcích. I ten však prošel značným vývojem a rozhodně se nemusí jednat o praskající zvuk, kde je slyšet každé třetí slovo. Bezdrátový rozhlas v nejnovější podobě je dnes obohacen o mnoho předem uložených varovných signálů a verbálních informací. Autonomní monitorovací modulu může sledovat stav vodních toků nebo úniky nebezpečných látek a neprodleně obyvatele varovat.
Všemi těmito inovacemi se zabývá česká společnost Ledeos. Rozhodně je zajímavé jejich práci sledovat.