Důležitým krokem při realizaci obkladů nebo dlažeb je pečlivé spárování. Stále častěji se týká i sprchových koutů, protože roste obliba typů s podlahovým žlabem a dlažbou na podlaze. Jak správně sprchový kout vyspárovat a na o se zaměřit při výběru vhodných obkladů a dlažeb? To se dozvíte na následujících řádcích.
Nepodceňte výběr obkladů a dlažeb
Než se dostanete k samotnému spárování sprchového koutu, čeká vás spousta práce. Ta začíná samotným výběrem materiálu, který zásadně ovlivní vzhled i funkčnost koupelny. Obklady a dlažbu do koupelny vybírejte podle rozměrů, vzhledu i vlastností. Do prostoru sprchového koutu jsou vhodné materiály s protiskluzovým povrchem, které minimalizují riziko uklouznutí. Doporučujeme volit rektifikované obklady a dlažby, které mají přesné ostré hrany a zajistí dokonalou pokládku bez rozměrových odchylek.
Při výběru obkladů a dlažeb se můžete dopustit i zásadních chyb. Tyto zkušenosti má také interiérová designérka Bára Baštová: „Už se mi stalo, že lidé chtěli na podlahu místo dlažby použít obklad, což není vhodné s ohledem na tloušťku a další technické vlastnosti prvků,“ potvrzuje.
Vsaďte na velké formáty
Usnadněte si spárování a vsaďte na obklady a dlažby větších formátů. Spotřebujete méně spárovací hmoty a velké rozměry oceníte i při každodenním používání. „Osobně bych se také v místě s největším vystavením vody, tedy typicky ve sprchovém koutě, snažila vyhnout malým formátům, které jsou náročnější na údržbu,“ dodává designérka Baštová.
Postup spárování sprchového koutu
A jak tedy správně vyspárovat sprchový kout? Máte-li již dlažbu a obkladačky do koupelny nalepené, připravte si spárovací hmotu podle návodu na obalu. Místa spárování lehce navlhčete a spárovačku nanášejte do mezer pomocí gumové stěrky. Postupujte pečlivě, aby se spárovací hmota dostala do všech spár a mezery rovnoměrně vyplnila.
Po spojích přejíždějte v diagonálním směru a po vyspárování počkejte přibližně 30 minut. Stavební hmota zavadne a nastane čas pro očištění zbytků pomocí vlhkého hadříku. Postupně otírejte kruhovými pohyby jednu dlaždici za druhou, dokud nebude čistá. Budoucí odstraňování zaschlé spárovací hmoty by bylo obtížné. Spáry v rozích a na styku dlažby a obkladů nevyplňujte spárovací hmotou, ale pružným silikonem. Pokud jste si poradili se svépomocným obkládáním, samotné spárování zvládnete hravě. A pokud si na práci netroufáte, obraťte se na profesionální obkladače, kteří se o vše postarají.