Žádná zahrada se bez vody neobejde. I když v ní máte jen okrasné rostliny, stromy, keře a trávník, je třeba jim také dopřát závlahu. Při současném suchu se oplatí chytat každičkou kapičku dešťovky do sudu a z něho pak pomocí čerpadla zalévat. Jaké čerpadlo byste si měli z nabídky vybrat?
Čerpadlo pro běžné zahrádkářské práce
Pro zavlažovací čerpadlo byste se mohli vydat do některého z hobby marketů. Zde ale kromě čerpadel pro běžné práce na zahradě seženete i taková, která se používají pro čerpání pitné vody ze studny. Je tedy třeba mezi nimi rozlišovat. Při nákupu čerpadla si odpovězte na otázky, odkud budete vodu čerpat, z jaké hloubky a na jakou vzdálenost. Jaké množství vody budete potřebovat a jak často. Podle odpovědí byste pak měli vybrat vhodné čerpadlo, které se k vám na zahradu bude nejlépe hodit.
Jak pracují povrchová čerpadla
Mezi nejvíce využívaná patří povrchová čerpadla. Pro zavlažování zahrady se jeví jako nejpraktičtější. Fungují tak, že jsou umístěna na povrchu a vodu nasávají. Vyznačují se vysokou účinností a poměrně nízkou cenou a snadnou manipulací. Pokud ale budete potřebovat čerpat vodu z větší hloubky, tak povrchové čerpadlo si s tímto neporadí. Zde přicházejí na řadu ponorná čerpadla.
Ponorná čerpadla na běžné zalévání
Při čerpání vody z větší hloubky a na delší vzdálenost je ideální použít ponorné čerpadlo, které je vhodné pro trvalé ponoření do vody. Není třeba ho zazimovat. Je však třeba počítat s vyšší pořizovací cenou a také náročnější obsluhou a montáží.
Plastové, nebo nerezové čerpadlo
Při volbě materiálu čerpadla na zavlažování záleží na tom, jak často ho budete používat. Pro občasné zalévání zahrady vám bohatě bude stačit plastové čerpadlo. Pokud ale s ním budete pracovat pravidelně, je lepší vsadit na odolný nerez.