Každé venkovní posezení by mělo mít nejen dostatečně kvalitní podlahu, potažmo nábytek, ale zároveň by mu nemělo chybět ani zastřešení. Jeho absence totiž výrazně omezuje možnost vychutnávat si pohodu na zahradě, kdykoliv si člověk zamane.
Do deště i hezkého počasí
Zastřešení je pro venkovní posezení skutečně zásadní. S jeho pomocí se lze velmi efektivně chránit jak proti dešti, tak i otravným slunečním paprskům. Je však potřeba koupit něco skutečně trvanlivého, co neodnese první silnější vítr.
Proto je ideální hned na začátku zavrhnout různé domácké pokusy o zastřešení typu natažená nepromokavá plachta. Toto řešení funguje jen pouze omezenou dobu a není tudíž zrovna ideální.
Kdo chce mít na zahradě kvalitní zastřešení, které dokáže zaujmout i svými vizuálními vlastnostmi, ten by měl přemýšlet nad koupí pergoly.
Klasika, co neurazí
Pergola se již dlouho řadí mezi tradiční formy venkovního zastřešení. Tyto konstrukce se používaly již v dobách antického Řecka, nicméně není důvod se domnívat, že se nevyužívaly již mnohem dříve.
Pergoly mohou stát samostatně, nebo být součástí domu. Mnoho modelů se dá dále modifikovat. Často lze přidat další užitečné doplňky, například látkovou roletu. Ta může sloužit nejen jako efektivní stínidlo, ale zároveň zajistí i soukromí.
Jakou verzi si pořídit?
Levnější pergoly mnoha lidem stačí, avšak zájemci toužící po maximálním komfortu sáhnou raději po o něco dražší bioklimatické verzi. Tyto modely jsou v mnoha ohledech lepší než klasika. Bioklimatická pergola má oproti běžnému typu výhodu v lamelové střeše.
Díky ní lze uvnitř pergoly snadno regulovat aktuální klima. Nastavení lamel je jednoduché, stačí k tomu jen pár minut praxe.
Lamely jsou samozřejmě maximálně odolné. Dokáží zvládnout jak nápor silného větru, tak i bohatou sněhovou nadílku. Jsou také dostatečně houževnaté na to, aby zastavily i běžně velké kroupy.