Vybrat sekačku, která bude plně odpovídat všem požadavkům, to je poměrně oříšek, nad kterým si lámou hlavu více i méně zkušení zahradníci. Pokud právě stojíte před rozhodnutím, jaký typ si pořídit, nechte se inspirovat dnešním článkem, který vám napoví, na jaké parametry byste se určitě měli zaměřit. Mimo to vás také následující řádky seznámí s nejpoužívanějšími druhy sekaček.
Sekačky lze primárně odlišit podle toho, jakým způsobem jsou poháněny. Na trhu jsou tak k dostání:
- benzinové sekačky
- elektrické sekačky
- akumulátorové sekačky
Každý má jiné nároky na provoz a samozřejmě podává různý výkon. Co je však často opomíjeno, to je hlučnost konkrétního přístroje. Na tu by měli pamatovat především ti, kteří sekají trávu v hustěji obydlených oblastech. Burácející sekačka je velice otravným elementem a často se stává předmětem sousedských sporů.
Benzinová nebo elektrická?
Sekačky s benzínovým motorem jsou doporučeny pro rozlehlejší pozemky (přibližně nad 700 m2), kde by tahání přívodního kabelu bylo nepraktické a nebo by vůbec nebylo možné sekačku do elektrické sítě napojit (díky fyzikálním vlastnostem vedení elektřiny je problematické mít přívodní kabel dlouhý třeba 100m). Dle terénu se pak volí typ s pojezdem, nebo bez, obecně se od ní očekává mnohem vyšší výkon. Benzínové sekačky jsou bohužel velmi hlučné a tudíž je nelze doporučit do hustě zastavěných oblastí.
Oproti tomu elektrické sekačky jsou nepoměrně tišší. Dokonce najdete modely, které přímo jako klíčový parametr mají velmi nízkou hlučnost. Proto jsou v běžných domácnostech nejrozšířenější. Neoplývají takovým výkonem jako benzínové, s klasickou zahradou (do 700 m2) si poradí bez problémů. Jsou také levnější. Pro některé může být zajímavé zvolit akumulátorovou variantu, která kombinuje výhody elektrické a benzínové sekačky.
Moderní robotické sekačky se o trávník postarají sami
Mimo výše uvedených typů sekaček se v poslední době zaměřuje pozornost na automatické sekačky, fungující na obdobném principu jako tolik oblíbené robotické vysavače.
Automatické sekačky se používají na místech, kde chcete mít neustále perfektní trávník (například je lze spatřit v zahradách okolo Pražského hradu). Jsou určeny k pravidelnému používání, protože s vyšší trávou mají problémy.
Nastaví se, vymezí se jejich prostor a o vše ostatní se již inteligentní stroj postará sám. Prostor je nutné vymezit pomocí tenkého drátu, aby sekačka kopírovala tvar trávníku. Poté již sekačka sama seká a navíc téměř bezhlučně!
Reportáž z pořadu Rady ptáka Loskutáka
Nutno ovšem podotknout, že pořizovací cena tohoto zařízení se pohybuje v řádech nižších desítek tisíc korun. I tak lze ale do budoucna předpokládat, že vzhledem k úspoře času, co jejich použití nabízí, se budou ve vybavení domácností objevovat stále častěji vzhledem ke neustále klesající ceně.
Pomyslným vítězem našeho porovnání hlučnosti travních sekaček je tak akumulátorová automatická sekačka na trávu. Vyžaduje častější sekání, ale zase o ní téměř nevíte! Nyní již tedy zbývá jen konečné shrnutí, jak vybrat nejvhodnější sekačku pro vaše potřeby – na které parametry klást největší důraz.
Na co se tedy při výběru sekačky zaměřit?
V níže uvedeném přehledu si tedy shrneme základní doporučení, jaké parametry sledovat:
- hlučnost (čím méně, tím lépe)
- výkon motoru (obecně si postačíte s hodnotou okolo 2000 W)
- šířka záběru (doporučuje se 40 až 50 cm)
- velikost sběrného koše (více litrů znamená menší frekvenci vynášení, avšak větší váhu, kterou při sekání sbíranou trávou vytváříte)
- bytelnost stroje (plastové díly musí být tvrzené)
- typ žacího ústrojí (univerzální jsou rotační sekačky)