Zahrada

Zazimování zahradního nábytku krok za krokem

shutterstock.com
shutterstock.com

Zazimování zahradního nábytku je druh činnosti, která se stále podceňuje. Je to ale obrovská chyba, protože správné zazimování patří mezi nejdůležitější z hlediska údržby. Správný postup může výrazně prodloužit jeho životnost. Je tedy velmi důležité, abyste vždy po každé sezóně nábytek ošetřili a opravili, aby do následující letní zahradní sezóny vstupoval v nejlepší možné kondici. Nejčastějším druhem zahradního nábytku je nábytek vyrobený ze dřeva. Je také nejnáročnější na údržbu, proto se zaměříme právě na jeho zazimování. Jak postupovat?

Očištění nábytku od skvrn a nečistot

Zahradní nábytek je po celosezónním využívání jistě špinavý nejen od prachu, ale také od skvrn jídla, pití nebo ptačího trusu. Před samotným zazimováním je nutné zbavit zahradní nábytek všech těchto nečistot. Pro neporušení kvality dřeva a povrchového nátěru je nejvhodnější variantou omývání pouze pomocí čisté vody a houbičky.

Správné uskladnění zahradního nábytku, zdroj: shutterstock.com
Správné uskladnění zahradního nábytku, zdroj: shutterstock.com

Snažíme se, aby byl nábytek nepoškrábaný. V případě, že skvrna nejde odstranit pouze vodou, můžeme k jejímu vyčištění využít méně agresivní saponáty nebo speciální čistící prostředky na dřevo. Při umývání zahradního nábytku samozřejmě můžeme odhalit některé další problémy. Pokud nábytek není přes sezónu pod střechou, mohou se na jeho konstrukci objevit plísně nebo houby. I v tomto případě je nutné jejich šetrné odstranění. Opět by měly pomoci čistící prostředky na dřevo.

Hledáte materiál, který je méně náročnější na údržbu? Vyzkoušejte ratanový nábytek, který je vyroben z kombinace hliníku a umělého ratanu.

Zkontrolujte a opravte šrámy, které nábytek přes sezónu utržil

Letní sezóna je pro každý druh zahradního nábytku velmi náročná. Nábytek je velmi často využíván a dostává zabrat. V případě dřevěného materiálu se velmi snadno stane, že dojde k odštípnutí několika třísek nebo kousků dřeva. Tyto závady je třeba po sezóně zkontrolovat. Uštípnuté kousky dřeva mohou být nebezpečné. Je třeba šrámy na nábytku zacelit pomocí tmelů na dřevo a vybrousit do hladka. U exotických dřevin (teak, meranti, akácie, merbau, wenge, jatoba, atd.) je vhodné nábytek opatřit nátěrem speciálním olejem pro tyto dřeviny (avšak vždy záleží na konkrétním typu dřeviny např. teakový nábytek lze ošetřit ideálně pomocí přípravku Teak cleaner a Teak protector).

Uskladněte na místě ochráněném před přímou vlhkostí

Ideální variantou skladování zahradního nábytku je jeho rozebrání na jednotlivé části. Nejenže se zmenší objem zahradního nábytku, který nebude zabírat tolik místa, ale nábytek nemá možnost se křivit. Většina druhů dřevěného zahradního nábytku je spojována šrouby nebo vruty do dřeva. Jen výjimečně se zahradní nábytek spojuje klasickými truhlářskými klíny.

Polstry rozhodně nenechávejte venku přes zimu!, zdroj: shutterstock.com
Polstry rozhodně nenechávejte venku přes zimu!, zdroj: shutterstock.com

Při zazimování nábytku bez jeho demontáže, je nutné dotažení všech šroubů. Pokud by šrouby nebyly dotaženy, nábytek by se mohl křivit. Když bude nábytek stát 3-4 měsíce na stejném místě v křivé poloze, může dojít k jeho deformaci. Mohlo by docházet i k popraskání dřeva důsledkem pnutí zmrzlé vody. Vhodným řešením je také každý šroub a matku jemně povolit, promazat závit olejem a pevně dotáhnout. Mazat by se spojovací prvky měly vždy na konci sezóny.

Ideální variantou je samozřejmě skladování na suchém a nemrazivém místě (sklepy, garáže, dílny nebo nářaďové domky). Pokud tuto možnost nemáte, zamezte alespoň přímému působení vlhkosti na nábytek. Ten by rozhodně neměl stát na mrazivé trávě a měl by být alespoň zakrytý zakrývací plachtou. Jen tak dosáhnete toho, že dřevěný nábytek bude sloužit k plné spokojenosti řadu let.