Dům a stavba

Inteligentní domácnost s úsporou energie

shutterstock.com
shutterstock.com

Nejčastější otázkou majitelů bytů i domů bývá, jak ušetřit za energie. Ceny energií dlouhodobě stoupají, letošní snížení bylo spíše výjimkou, není tak divu, že výdaje na vytápění jsou velkou položkou v rozpočtu běžné české domácnosti. Snížit spotřebu energie nemusíte pouze tím, že budete vytápět na nižší teplotu. S pomocí systémů pro inteligentní řízení spotřeby můžete ušetřit spoustu peněz, aniž byste přišli o teplotní komfort na který jste zvyklí. Jak na to?

Co je to inteligentní domácnost?

Systém pro inteligentní domácnost je vhodný jak pro novostavby, tak pro starší rodinné domy či byty. Jedná se o systém, který sdružuje a automaticky ovládá řídící a kontrolní systémy domu. Tím je zajištěno nejen snížení spotřeby energií, ale také zvýšena bezpečnost domácnosti. Celý systém lze rovněž ovládat pomocí SMS, mobilní aplikace či přes web odkudkoliv. Můžete mít budovu pod kontrolou, i když právě nejste doma.

Na trhu se nachází řada inteligentních systémů, všechny se shodují v základních funkcích a liší se od sebe nabídkou rozšiřujících funkcí, které využijí pouze některé domácnosti. Za všechny lze jmenovat například zónovou regulaci, která je nejen odborníkem na rozdílné vytápění jednotlivých zón domu, nabízí řadu dalších automatických funkcí i snadné a srozumitelné ovládání. Jednou z možností je například systém Siemens Synco Living, o kterém se více dočtete v tomto článku.

Co vše může inteligentní systém ovládat?

Inteligentní systémy pro domácnost jsou variabilní stavebnice a nabízené funkce lze poskládat přesně na míru vaší nemovitosti. Podívejme se na ty nejzákladnější funkce, které inteligentní systémy nabízí:

  • řízené vytápění – snadné nastavení rozdílných teplot pro jednotlivé místnosti, ušetříte tak například za vytápění ložnice, v níž se přes den nepohybujete, systém rovněž automaticky snižuje teplotu v místnostech v noci i při stisknutí odchodového tlačítka, kdy je dům zcela prázdný, zvýšení teploty lze nastavit na dobu, kdy se obvykle vracíte z práce
  • optimální zásobování teplou vodou
  • řízení chlazení – podobně jako řízené vytápění může být přes léto řízena klimatizace a zachován teplotní komfort interiéru co nejúsporněji
  • řízení rekuperace – rekuperace je úsporný způsob větrání, který udržuje v místnosti dostatek čerstvého vzduchu a zbavuje místnost přebytečné vlhkosti, aniž by docházelo k velkým teplotním ztrátám jako při větrání okny, inteligentní systém může ovládat zapínání rekuperace v potřebný čas
  • řízení větrání okny – může fungovat několika způsoby, na systém může být napojeno automatické zavírání oken při odchodu z domu, velkým pomocníkem jsou také čidla, která hlídají vlhkost a koncentraci oxidu uhličitého v místnostech, pokud překročí jistou hranici, budete upozorněni, že je potřeba vyvětrat. Větrat proto budete pouze v případě, kdy je to skutečně nutné, zároveň systém reaguje na otevření oken tím, že v době větrání přestává vytápět a teplo tak zbytečně neuniká ven.
  • ovládání světel – můžete nastavit spínání světel v určitý čas, ovládání světel na dálku přes webové rozhraní, případně nainstalovat pohybová čidla, díky nimž se světlo zhasne, pokud v místnosti nikdo nepobývá. A opět lze nastavit zhasnutí všech světel při zmáčknutí odchodového tlačítka.
  • ovládání zásuvek – inteligentní systém může ovládat přísun elektrické energie do jednotlivých zásuvek, při stisknutí odchodového tlačítka potom snadno vypnete všechny elektrické spotřebiče, které nemusí být zapojeny neustále. Minimalizujete tak nejen spotřebu energie (například u spotřebičů v pohotovostním režimu), ale také zvýšíte bezpečnost domácnosti (nejednou se stalo, že zkrat na nevyužívaném spotřebiči způsobil požár).
  • ovládání žaluzií a rolet – exteriérové rolety mohou šetřit energii dvojím způsobem. V chladných podmračených dnech je výhodné při odchodu automaticky zatáhnout všechny rolety, čímž se sníží únik tepla okny a zároveň i bezpečnost budovy z hlediska krádeží. Naopak za slunečného počasí může čidlo inteligentního systému zaznamenat intenzitu slunečního svitu a rolety vytáhnout, aby se k vytopení interiéru využilo slunečních paprsků.
  • ovládání bazénu – inteligentní systém může ovládat ohřev vody, filtraci, provádět chemickou analýzu atd.
  • bezpečnostní zařízení – na systém mohou být napojena i bezpečnostní zařízení (např. detektor kouře, alarm) a v případě vaší nepřítomnosti vás o jejich spuštění systém informuje formou SMS zprávy a můžete situaci okamžitě začít řešit.