Bydlení

Barevně sladěná ložnice je tajemstvím klidného spánku

matrace-best.cz
matrace-best.cz

Napadlo vás někdy, že za problémy se spánkem může špatně vymalovaná ložnice? Barvy mají větší moc, než si možná myslíte.

Rozdíl mezi pocitovou a skutečnou teplotou v místnosti může být díky výmalbě až 7 °C. Když totiž vejdete do modře vymalované místnosti s bílým nábytkem, bude vám v ní pocitově větší zima než v růžové s béžovým vybavením. Bez ohledu na to, že je v obou třeba 24 °C.

To ale není jediná vlastnost, kterou barvy mají. Každá totiž jinak ovlivňuje náladu. Červená povzbuzuje, žlutá zahřívá a ve fialové místnosti spíše propadnete melancholii. Ani jedna proto není do ložnice ideální.

Jaké barvy se hodí do ložnice?

Obecně platí, že do ložnice jsou nejlepší studené, pastelové a světlé odstíny barev. Vhodná je i neutrální bílá, s tou to ale nepřehánějte, ať vaše ložnice nepřipomíná nemocniční pokoj.

Máte rádi neutrální nebo výrazné barvy? zdroj: matrace-best.cz
Máte rádi neutrální nebo výrazné barvy? zdroj: matrace-best.cz

Důležité je, aby ložnice působila harmonicky a klidně. Na celou místnost byste měli použít maximálně 4 barvy – 1 hlavní na zdi a až 3 doplňkové na nábytek, textilie a dekorace. Vyhýbejte se ale výrazným kontrastům.

Při barevném ladění ložnice berte v potaz také orientaci místnosti. Chladné severní pokoje snesou teplejší a zářivější odstíny než prosluněné západní ložnice.

Přes všechny rady a doporučení také nezapomeňte na to, co se líbí vám.

5 vhodných barev do ložnice

  1. Béžová. Dá se skvěle kombinovat a vypadá elegantně.
  2. Modrá. V chladném prostředí se lépe spí, proto je pastelová modrá do ložnice skvělou volbou.
  3. Růžová. Z ložnice udělá útulný pokojík, pánové z barevné volby ale nemusí být nadšeni. Ideálním kompromisem je lososová.
  4. Žlutá. V podobě zlaté nebo medové je do ložnice vhodná, zářivá sluneční žlutá ale příliš povzbuzuje.
  5. Zelená. Vhodný odstín zajistí, že ráno budete vstávat svěží. Příliš výrazná zelená ale může způsobit problémy s usínáním a navíc zkresluje odraz v zrcadle.
Už víte do jaké barvy budete ladit vaši ložnici? zdroj: matrace-best.cz
Už víte do jaké barvy budete ladit vaši ložnici? zdroj: matrace-best.cz

Nezapomeňte pro barvy na zdraví

Zdravý spánek vám kromě barevně sladěné ložnice zajistí především kvalitní matrace. Matrace Best nabízí široký výběr tohoto zboží, a to od luxusních až po levné matrace.

Nebo si s partnerem do nové ložnice pořiďte partnerské matrace, které se perfektně přizpůsobí potřebám ženského i mužského těla. Na nové matraci se v barevně sladěné ložnici bude spát jedna báseň.