Dům a stavba

Dekorativní ražený beton a dekorativní ražená omítka

shutterstock.com
shutterstock.com

Dekorativní ražené betony a omítky se v současnosti stávají velmi vyhledávanými materiály. Dokáží totiž skvěle napodobit vzhled přírodních materiálů a jejich cena je oproti pravému kameni, dřevu nebo cihle mnohem nižší. Navíc se jedná o pevný materiál s vysokou odolností a dlouhou životností. Oba druhy najdou využití jak v soukromém, tak v komerčním sektoru. O jaké materiály a technologie se vlastně jedná?

Dekorativní ražený beton a jeho výroba

Dekorativní ražený beton představuje moderní řešení podlahových zpevněných ploch v exteriéru i interiéru. Základem je vysoce kvalitní a pevný beton. Do čerstvé betonové desky se ještě před jejím zatuhnutím vyrazí požadovaný vzor. Ražení vzoru probíhá pomocí speciální raznice, která na desce vytvoří požadovaný vzor.

Možnosti vzorů a imitací kamene jsou prakticky neomezené. Záleží pouze na velikosti sortimentu jednotlivých firem, které v této oblasti působí. Ovšem výsledkem je vždy velmi odolná podlaha s vysoce estetickými vlastnostmi. Tyto desky se následně nechají ztuhnout přímo na daném místě nebo je lze připravit jinde a po vytvrdnutí klást na místo.

Příprava terénu není náročná

Příprava pokládky tohoto druhu materiálu není složitá a neliší se od klasického betonování. Ražené betony se pokládají na zpevněné povrchy (nejčastěji kačírek nebo drcený kámen). Příprava podkladu je tedy podobná, jako v případě zámkové dlažby. Dokonce i ceny zámkové dlažby a raženého betonu jsou velmi podobné.

Podle namáhavosti dlažby se také odvíjí tloušťka podkladové vrstvy. Pokud chcete opravdu dosáhnout dokonalého výsledku podlah, je vhodné nechat tuto realizaci na odbornících. Nejprve odborníkům řekněte své potřeby a vyberete druh a vzor. Firma pak na základě svých zkušeností připraví důkladně podklad a provede také samotnou pokládku materiálu. Vzory ražených betonů mohou imitovat kámen, žulu, opuku, břidlici, cihlu, dřevo i klasickou dlažbu. Můžete je využít i při rekonstrukci bytu, kde mohou dobře sloužit na terase či balkónu.

Kde se ražený beton může využívat?

 • příjezdové cesty k rodinným domům nebo firmám
 • podlaha u bazénu
 • podlaha na terasách
 • chodníky u domu nebo na zahradách
 • parkovací plochy
 • rustikální domácnosti
 • muzea, restaurace, historické stavby
 • zimní zahrady

Dekorativní ražené omítky a jejich výroba

Pokud chcete dosáhnout skvělého vzhledu přírodních materiálů nejen na vodorovných plochách, ale i na těch svislých, můžete využít ražené omítky. Výroba je velmi podobná, jako u ražených betonů. Pouze se vzor nerazí do betonové směsi, ale na speciální maltovou směs s vysokými parametry odolnosti. Opět můžete vybírat z mnoha vzorů, imitujících přírodní materiály (kámen, dřevo, cihla a další). Může se lišit také skladba jednotlivých kamenů nebo jejich barevnost. Opět záleží na velikosti sortimentu výrobce. Záleží pouze na vás, zda jste zastánci tradičních variací kamene nebo spíše moderních.

Tip: Podívejte se na stavebniny v Praze 4

Kde se využijí ražené omítky?

 • Plotové sloupky nebo celé zděné ploty
 • Fasády rodinných domů i komerčních objektů
 • Fasády historických staveb
 • Obložení vchodů
 • Obložení studen nebo dekorativních zídek
 • Obklady soklů

Společné vlastnosti obou druhů ražených materiálů (betony i omítky) jsou příznivá cena, rychlost realizace, malá náročnost přípravy podkladu, dokonalý estetický vzhled, věrohodné imitace přírodních materiálů a vysoká odolnost proti poškození i působení vnějších vlivů.