Zahrada

Elektrické řetězové pily mají nižší náklady na provoz

zdroj: shutterstock.com
shutterstock.com

Řetězové pily se staly nepostradatelným pomocníkem nejen v lese, ale i v okolí rodinných domků při prořezávání stromů nebo chystání dříví na zimu. Na výběr máte elektrickou, akumulátorovou a benzínovou. Nabídka na trhu je široká a každý pohon pily má své výhody a nevýhody. Možná vám však tento článek pomůže a ulehčí výběr. Zaměříme se na výhody elektrické řetězové pily oproti ostatním.

Jaké jsou existují motorové pily?

Je jasné, že motorovou pilu vybíráte s ohledem na to, k jaké práci ji budete využívat. Pokud tedy potřebujete například jen drobnější práce v zemědělství či ovocnářství je vhodné, pořídit si akumulátorovou pilu neboli prořezávač větví. Ta má však velkou nevýhodu nejen v malém výkonu, ale i v nutnosti dobíjet baterii (což není vhodné na celodenní práci, ale spíše krátkodobé použití).

Benzínové pily mají vyšší výkon, který je však vykoupen vysokým procentem spalin (není vhodné používat v uzavřených prostorech), vyšší poruchovostí, dražším provozem a náročnější manipulací.

Elektrické řetězové pile nemůžeme přičíst žádný z uvedených minusových bodů. Nemůžeme ovšem říci, že žádné nemá. Nevýhodou elektrické řetězové pily je například nutnost připojit se k elektrické síti kabelem, což znamená omezený pohyb. Jeho délka by neměla přesáhnout více jak 50 metrů (odběr pily se pohybuje nad 2 000 W a dochází k zahřívání kabelu). Více o tomto tématu najdete na stránkách elektrika.cz.

Elektrická pila OM GS 200 2 890 Kč. zdroj: mountfield.cz
Elektrická pila OM GS 200 2 890 Kč. zdroj: mountfield.cz

Pro koho je elektrická pila vhodná?

Tato pila je tedy vhodná zejména pro rekreační použití v okolí zdroje elektrické energie. Ideální je pro nařezání polen do kamen či do krbu. Lze použít i na prořez ovocných stromků v kombinaci s drtičem větví. Nebo například pro drobné tesařské práce (profesionálové ale dávají přednost benzínovým).

Jaké jsou výhody elektrické řetězové pily oproti benzínové?

Elektrická řetězová pila je velice oblíbená kvůli svým přednostem. Například můžeme jmenovat:

 • nenáročná údržba – nesmíte však zapomenout na pravidelné mazání a broušení řetězu
 • jednoduché ovládání
 • lehká 3,5 – 4,5 kg
 • menší vibrace
 • tichý chod
 • pracuje bez spalin – vhodná tedy i do uzavřených prostor
 • nemůže se vám stát, že práci musíte přerušit, protože došel benzín
 • levnější než benzínová
 • snadné startování
 • nižší náklady na údržbu

Čím jsou zapříčiněny nižší náklady na provoz i na pořízení pily?

Elektrickou řetězovou pilu pro hobby užívání seženete zhruba od necelých 2 000 Kč. Například značka Oleo-Mac, Makita, případně i o něco dražší Husqvarna je vlastníky chválenou, přitom cenově dostupnou pilou.

Nižší náklady na provoz elektrické řetězové pily jsou zapříčiněny spotřebou paliva. Oproti motorové, která spotřebovává benzín a olej do paliva na mazání motoru podle druhu taktu motoru, je její palivo v podobě elektřiny lacinější. Navíc paliva spotřebuje méně, sice za cenu nižšího výkonu a omezeného prostoru. Od toho je pak odvozena i pořizovací cena.

3 komentář

 1. vazne zalezi na co ji potrebujete, osobne si myslim, ze je lepsi investovat do pily vic. i kdyz ji pouziju jen sem tam, tak jsem sahnul po benzinovy, preci jen je vykonejsi a jaksi flexibilnejsi.

 2. Dobrý den, souhlasím s vámi, ale když jste si jist, že s pilou do lesa na stromy nepůjdete a elektrická pila je levnější, ekologičtější a stačí vám, tak myslím, že není potřeba mít za každou cenu benzínovou.

 3. osobne si myslim ze je lepsi si koupit rovno ukvalitnejsi, teda benzinovou. muzete ji pouzit vevnitr i venku, bez ohledu na dosash kabelu. navic je mnohem vykonejsi. predstava ze treba rezu strom na zebriku s elektrickou pilou me vylozene desi

Komentáře nejsou povoleny.