Bydlení Dům a stavba Rekonstrukce

Garážová vrata jsou nepostradatelná

Bez pořádných garážových vrat každý majitel riskuje, že se jeho majetek dostane do rukou nenechavých zlodějů. A tak se určitě vyplatí v rámci prevence vybírat vrata, která budou vyrobena z kvalitního materiálu, budou bezpečná a skvěle doplní celkový vzhled pozemku. Tento článek přiblíží nejběžnější druhy.

Pořízení kvalitních garážových vrat je poměrně nákladnou investicí, avšak vždy myslete na to, že případná ztráta majetku by znamenala mnohem větší škody. K nejoblíbenějším typům patří sekční, výklopná a rolovací vrata, přičemž každý z uvedených typů poskytuje pro ochranu majetku jiný komfort. Dále existují i křídlová, závěsná a posuvná garážová vrata.

Sekční garážová vrata

Tento typ vrat je velmi často k vidění u garáží novostaveb či rekonstruovaných budov. Pracují na principu vysouvání a zasouvání sekcí, co jsou umístěny ve vodících drahách podél zdi až po strop. Vrata tak nezasahují do pracovního prostoru garáže a ušetří spoustu místa. Příjemným bonusem je i fakt, že sekční vrata lze ovládat elektrickým ovládáním, kdy se majitel nemusí nijak namáhat, když si chce otevřít cestu ke svému plechovému miláčkovi či k potřebnému nářadí. Cena tohoto typu vrat začíná na přibližně 18 000 Kč dle rozměrů.

Výklopná vrata

Už z názvu je zřejmé, jak tento typ vrat pracuje. Hlavním principem je vyklápění křídla, které se systémem vyklápí až ke stropu garáže. Opět je hlavní devízou to, že vrata v garáži nijak nepřekáží a také to, že tento druh řešení uzavírání garáže patří k levnějším artiklům na trhu s vraty. Za tato garážová vrata zaplatíte nejméně 12 000 Kč.

Rolovací vrata

Posledním typem, který tento článek přibližuje, jsou rolovací garážová vrata, které mají velmi jednoduchý vzhled, a hodí se proto víceméně do jakékoliv garáže. Základními konstrukčními prvky jsou lamely, které mohou být se zateplením či s prosvětlovacími okénky, jež se při používání vrat jako celistvý plášť rolují ke stropu garáže. A na kolik vás přijdou tato vrata? To záleží na mnoha faktorech – typ garáže, její dispozice, požadované rozměry atd.