Bydlení

Ideální povlečení na letní měsíce? Je vzdušné a chladí

shutterstock.com
shutterstock.com

Vybrat si povlečení, které dokonale sladíte se zařízením interiéru, není problém. Široká nabídka všemožných vzorů i barev uspokojí vkus každého zákazníka. Ale výběr povlečení se neomezuje pouze na výběr vzoru. Je třeba také zvolit vhodný materiál. Někdo se ohlíží především na to, aby se látka nemusela žehlit, někdo dává přednost výhradně přírodním materiálům. Ale nejdůležitější je pro každého pohodlí při spánku. Například v letních měsících rádi sáhnete po povlečení, které nebude příliš hřejivé. Jak ho poznat?

Jak vybrat povlečení na léto?

Většina lidí nedokáže ani za horkých letních nocí spát bez přikrývky. Přeci jen během spánku bývá člověku chladněji, nemluvě o snížení venkovní teploty v brzkých ranních hodinách. Při spánku při otevřeném okně k ránu velmi rádi sáhnete po peřině.

Ale věděli jste, že komfort spánku závisí také na zvoleném materiálu? To platí po celý rok, ale v létě dvojnásob. Pro letní měsíce je vhodné zvolit povlečení s chladivým povrchem. Některé typy povlečení vhodné pro léto poznáte na první pohled podle lesklého povrchu, který působí chladivě. Ale v létě dobře poslouží i další materiály. Podívejme se na ně podrobněji.

Povlečení z přírodních materiálů

Velké procento lidí stále dává přednost klasickému bavlněnému povlečení nebo alespoň povlečení z čistě přírodních materiálů. Zejména co se týče dětského povlečení. Nabídka přírodních materiálů, které jsou vhodné na letní užívání, je poměrně rozsáhlá.

Nejlevnější povlečení bývá vyrobeno z bavlny, zdroj: lacneobliecky.sk
Nejlevnější povlečení bývá vyrobeno z bavlny, zdroj: lacneobliecky.sk

Jen v čistě bavlněných povlečeních je velmi pestrý výběr. Nezávisí totiž jen na složení tkaniny, ale také na jejím provedení. Podívejme se, jaké typy bavlněného povlečení jsou vhodné na léto:

  • damašek – bavlna v úpravě damašek patří k velmi kvalitním materiálům, které s oblibou využívaly již naše babičky. Damašek poznáte podle lesklého vzoru na povrchu tkaniny. Výhodou damašku je jeho celoroční použitelnost, protože v létě působí chladivě, v zimě naopak skvěle zahřeje. Jeho jedinou nevýhodou jsou vyšší nároky na žehlení povlečení.
  • krep – k lehčím materiálům se řadí bavlněný krep, který je oblíbený především pro nenáročnou údržbu, není potřeba ho žehlit.
  • satén – na lůžkoviny se využívá také bavlněný satén, který je velmi jemný, hladký, chladivý a působí velmi luxusním dojmem.

Z dalších přírodních materiálů se můžete poohlédnout po hedvábí nebo lnu. Hedvábí opět patří k velmi tenkým a chladivým látkám, ale musíte počítat s vyššími pořizovacími náklady.

Bavlněný satén odstraňuje nevýhody obyčejného bavlněného povlečení, zdroj: lacneobliecky.sk
Bavlněný satén odstraňuje nevýhody obyčejného bavlněného povlečení, zdroj: lacneobliecky.sk

Na oblibě získává také povlečení vyrobené ze směsi lnu a bavlny. Tato tkanina zajistí perfektní termoregulaci, v létě příjemně chladí, v zimě hřeje.

Moderní umělá vlákna

Řada lidí se zalekne, jakmile ve složení povlečení najde polyester. Ale je třeba rozlišovat. U levných povlečení je polyesterové vlákno opravdu na škodu, látka je neprodyšná, nepříjemná na dotyk a hrozí i nestálost barev. Ale moderní kvalitní povlečení z umělých vláken je velmi vyhledávané.

Tip: Jaké jsou nové hračky pro chlapce v roce 2016?

Velmi výhodné vlastnosti nabízí povlečení z mikrovlákna. Tkanina s příměsí mikrovlákna je na dotek téměř sametová. Ale nenechte se tímto dojmem zmást, sametový povrch nijak nehřeje. Naopak, povrch látky působí při styku s tělem chladivě. Velkým plusem je také vysoká prodyšnost látky i schopnost vyrovnávat teplotu.