Ostatní

Jak na levnější plyn a nižší účty za energie?

zdroj: flotis.cz
zdroj: flotis.cz

Prolíná se vám vysoká částka na faktuře za plyn do rozpočtu vaší domácnosti? Zdá se vám, že i přes vysoké měsíční zálohy platíte příliš vysoký doplatek? Snažíte se snížit spotřebu, ale i přesto výše doplatku nejde dolů.

Chyba je v nesprávném výběru dodavatele plynu. Nejčastějším problémem je, že domácnosti odebírají plyn od drahého dodavatele, a pak se nestačí divit, kolik za plyn doplácí. V dnešním článku se podíváme, jak na levnější plyn a na nižší účty za energie.

Český trh s plynem je liberalizovaný

Na liberalizovaném českém trhu s plynem se odehrává ostrý konkurenční boj. Každý dodavatel chce získat na svou stranu co nejvíce odběratelů plynu, ať už se jedná o domácnosti či velkoodběratele. Ale nás, jako zákazníky, nejvíce zajímá cena plynu, která se vlivem situace na trhu neustále mění a vyvíjí. Současný trend je plyn zdražovat, a tak byste se měli podívat, zda právě váš dodavatel je pro vás ten nejvýhodnější či naopak. Cena plynu se mění každé čtvrtletí.

Dodavatele si porovnejte

Prvním krokem k levnějšímu plynu je porovnání dodavatelů. Abyste nemuseli ručně vyhledávat, který dodavatel vám nabízí nejlevnější nabídku, jsou na internetu kalkulátory pro srovnání cen plynu. Jedná se v podstatě o jednoduchý online formulář, do kterého vyplníte několik základních údajů o vašem stávajícím dodavateli, regionu, v němž bydlíte, a současné spotřebě plynu. Na základě těchto údajů vám kalkulačka vyhodnotí nabídky jednotlivých dodavatelů od té nejvýhodnější. Snadno tak můžete zjistit, který dodavatel má ceny nejnižší a který nejvyšší.

Ale při výběru a porovnávání dodavatelů byste se měli ohlížet nejen na ceny, které vám kalkulátor ceny plynu nabízí, ale také se podívejte na podmínky. Je potřeba si přečíst, za jakých podmínek je vám ochoten dodavatel danou cenu nabídnout, jaké má poplatky a podobně. Při výběru nového poskytovatele plynu buďte obezřetní, určitě se to vyplatí.