Život si žádá změnu. To se promítá i do našeho bydlení. Někdy si vyžádá změny v rozmístění nábytku nový přírůstek do rodiny, někdy proběhne větší změna v podobě stěhování a někdy změníte pozici některého nábytku z prosté radosti ze změny. Pokud však vlastníte koberce, může s sebou přesun nábytku přinést také jistou estetickou nepříjemnost, tedy otlak na koberci upomínající na původní pozici nábytku. Lze tento nevzhledný otlak nějakým způsobem odstranit? Ano, nabídneme vám hned několik variant.
1. Led
Na otlačenou plochu volně položte kostky ledu a ponechte je tak, dokud z větší části neroztají. Pokud však pod kobercem máte parkety či jiný typ dřevěné podlahy, podložte koberec igelitem, aby tající led koberec nepromáčel a podlahu neponičil.
Netroufnete si na to sami? Využijte levné čištění koberců v Brně
Přebytečnou vodu z roztátého ledu pečlivě vysajte za pomocí suché utěrky či savého hadru. Následně můžete přistoupit k narovnání vláken koberce. Ideálním pomocníkem může být lžíce či vidlička, s jejichž pomocí uveďte vlákna do původní podoby.
2. Žehlička
Opačným přístupem oproti působení ledové vody může být narovnání vláken koberce za pomoci horké vody či páry. Pracovními pomůckami budou žehlička, utěrka a opět lžíce nebo vidlička, tedy předměty, kterými disponuje každá domácnost.
Vlastníte-li napařovací žehličku, položte suchou utěrku na postižené místo na koberci. Na žehličce nastavte nejvyšší stupeň napařování a přejíždějte žehličkou po utěrce. Pára pronikající utěrkou k vláknům koberce usnadní následné mechanické rovnání vláken koberce.
Ani v případě, že nevlastníte žehličku s funkcí napařování, nemusíte zoufat. Tentokrát však na otlačené místo položte utěrku vlhkou. Tu přejíždějte horkou žehličkou. Z vlhké utěrky se tak bude odpařovat vodní pára také směrem do vnitřku koberce.
Dbejte, abyste žehličkou přejížděli pouze místa chráněná utěrkou. Při přímém styku horké žehličky s vlákny koberce by došlo k nevratnému poškození koberce spečením jeho vláken.
Takto připravená kobercová vlákna, stejně jako v metodě s ledem, narovnejte pomocí lžíce či vidličky do původního tvaru. Při této metodě tentokrát nehrozí promáčení koberce, práce se žehličkou však vyžaduje vysokou opatrnost.
3. Hloubkové mokré čištění koberce
Další metoda zahrnuje dvě výhody v jednom. Jednak se zbavíte nepěkných otlaků koberce, navíc hloubkovým čistěním, které je tak jako tak potřeba provádět minimálně jednou za rok, získáte také perfektně čistý koberec. Hloubkové mokré čištění koberců v Praze 4 se provádí buď za pomoci vstřikování proudu teplé vody smísené s čistícím prostředkem do koberce a jeho následné odsávání, nebo se využívá parních čističů.
V obou případech jsou vlákna koberce vystavena působení páry či teplé vody. V důsledku toho jsou vlákna přizpůsobivější. Částečně se narovnají již při přejíždění koberce speciálním vysavačem pro mokré čištění, případnou nedokonalost v načechrání koberce můžete opět doladit pomocí lžíce či vidličky.
Užitečný článek.