Teplota v domácnosti má přímý vliv na naši pohodu a také to, jak se doma cítíme. Nepříjemné není jen chladno, ale také zbytečné přetopení interiéru. Jak s těmito nešvary bojovat se podíváme v dnešním článku.
Pro každého představuje ideální teplota jiné číslo a zatímco někomu je ještě při čtyři a dvaceti stupních chladno, pro jiného už je to příliš. Odborníci se však shodují na tom, že například pro spaní je ideální teplota okolo dvaceti stupňů Celsia. Nejtepleji by za to mělo být v koupelně kolem 25°C. Bohužel zde narážíme na problém s regulací v jednotlivých místnostech. Jak na to?
Jednoduché řešení = teploměr v každé místnosti
Doma byste proto měli mít alespoň nějaký ten teploměr a teplotu si podle něj regulovat. Pocitově se totiž můžete hodně mýlit a to v závislosti na tom, co právě děláte. Pokud sedíte u počítače nebo televize a nehýbete se, bude vám i při vyšší teplotě stále chladno. Naopak u vaření nebo uklízení se zapotíte, i když budete mít doma třeba jen osmnáct stupňů.
Obyčejný lihový teploměr koupíte již za pár desetikorun (rtuťový je od roku 2009 zakázán). Lepší komfort vám nabídne digitální teploměr, který nabídne některé funkce navíc – můžete si zobrazit minimální a maximální teplotu za určité období. Podle něj si pak můžete teplotu v interiéru regulovat.
Sledujte počasí venku s meteorologickou stanicí
V poslední době se také stávají stále oblíbenější meteorologická stanice, které vám navíc budou čidlem kontrolovat i teplotu venku. Mohou mít i několik samostatných čidel, které máte přehledně zobrazeny na základové stanici. Získáte i údaje o tlaku, přibližné nadmořské výšce, ale také čas východu a západu Slunce. Možnosti jsou široké, záleží na zvoleném modelu. Nejpokročilejší varianty lze dokonce propojit i s počítačem a vést si dlouhodobou statistiku (což už je spíše pro hračičky).
Sledovat teplotu v bytě i venku se rozhodně vyplatí
Nejenom, že budete vědět, jak se obléct, pokud půjdete ven, ale v případě velkých mrazů nebo naopak vyšších teplot budete také moci lépe regulovat teplotu uvnitř. Když se teplota venku zvýší, není potřeba doma tolik topit, naopak udeří-li třeskuté mrazy, budete vědět, že máte přitopit. Můžete tak dosáhnout i zajímavých úspor, protože dokážete využívat topení efektivněji.
Ideální je pořídit si termostatické hlavice
Velkou nevýhodou výše uvedených doporučení je fakt, že jsou závislé na mechanické regulaci topení. To není ideální, možným řešením je dobrý pokojový termostat, který některé výše uvedené kroky zvládne zcela automaticky. Bohužel většinou se používá jeden na celý byt. Regulaci v jednotlivých místnostech tak musíte řešit jiným způsobem. Tento problém řeší právě termostatické hlavice. Jak je vybírat si popíšeme v dalším článku.
Hm rucne bych na to tedy zapominal to je na houby, prave resim vyber termostatickych hlavic ten clanek ale nemohu najit?
Článek bude vydán v průběhu listopadu.