Bydlení

Jak vybrat kvalitní kusové koberce a zároveň ušetřit?

zdroj: barkotex.cz
zdroj: barkotex.cz

Kusový koberec lze v domácnosti použít v řadě místností od kuchyně přes obývák a ložnici až po dětský pokoj. Jak ale vybrat ten nejvhodnější? A je při jeho nákupu možné výrazně ušetřit?

Výběr kusových koberců

Zatímco celoplošné koberce zakryjí podlahu kompletně, koberce kusové jsou zajímavým doplňkem a podlahu zakryjí pouze částečně. Jejich funkce je přitom nejen praktická, neboť jsou příjemné na dotyk a chrání nohy před studenou zemí, ale také estetická. Jedná se totiž o výrazný vizuální prvek interiéru. Pokud jste se rozhodli pořídit kusový koberec, nepochybně vás bude zajímat, na jaké parametry se při jejich výběru zaměřit…

Způsob výroby a materiál

Výroba kusových koberců probíhá buď ručně, nebo strojově. Konkrétně existují produkty všívané, tkané, vázané, vpichované a chemicky pojené. Co se týče materiálů, musíte se rozhodnout, zda zvolit kusové koberce přírodní (např. z hedvábí, vlny či bavlny), nebo syntetické, tzn. akrylové, polyesterové apod.

Kusové koberce, zdroj: barkotex.cz
Kusové koberce, zdroj: barkotex.cz

Pořizovací ceny

Klíčová je i finanční stránka. V tomto ohledu záleží právě na způsobu výroby a zvolených materiálech. Koberce zhotovené strojově a ze syntetických materiálů jsou pochopitelně levnější, než koberce zhotovené ručně a z přírodních materiálů, což ovšem nemusí mít žádný vliv na jejich kvalitu. Chcete-li ovšem výrazně ušetřit, lze si pořídit kusové koberce ve výprodeji (viz níže).

Další důležitá kritéria

Rovněž je nutné zohlednit rozměry, které se mohou značně lišit. Roli může hrát i konstrukce nášlapné plochy (smyčka, střižený vlas, strukturovaná smyčka, kombinace smyčky a střiženého vlasu) anebo podkladová vrstva (juta, guma, filc, latex). K dispozici jsou navíc kusové koberce s dlouhým vlasem, případně s vlasem krátkým.

Různé typy kusových koberců, zdroj: barkotex.cz
Různé typy kusových koberců, zdroj: barkotex.cz

Levné kusové koberce? Výprodej jako řešení!

Pořizovací ceny se mohou u jednotlivých prodejců značně lišit. V každém případě vám doporučujeme, abyste se zaměřili na výprodej kusových koberců. Tímto způsobem si můžete pořídit kvalitní a vizuálně zajímavé výrobky za výrazně nižší částky. V žádném případě tedy nejde o nereálnou kombinaci.