Bydlení

Jak vyčistit pračku krok za krokem

shutterstock.com
shutterstock.com

Generální úklid domácnosti by se neměl týkat pouze odstranění prachu ze všech skrytých zákoutí domova. Mnohdy daleko důležitější práce čeká na každou hospodyňku při péči o elektrické spotřebiče, které vyžadují pravidelné čištění. Dvojnásob to platí o těch, v jejichž útrobách je neustále vlhko, tedy lednička, myčka a také pračka.

Zápach z pračky

Velmi často se stává, že právě pračka bývá při generálním úklidu opominuta. Zřejmě proto, že máme pocit, že při praní prádla nevznikají žádné nečistoty, kterých by bylo nutné pračku zbavovat a až zápach linoucí se z pračky či dokonce z vypraného prádla se stane varovným signálem, který upozorní na nutnost vyčištění pračky.

Při nedostatečné péči o pračku navíc dochází k usazování vodního kamene, které může vést ke snížení životnosti pračky.

Příčina vzniku zápachu v pračce je vlhké prostředí uvnitř pračky, které je optimálním prostředím pro růst plísní a bakterií. Zápach může ale vznikat i v důsledku usazování pracího prášku a aviváže na těsnění dvířek pračky, v zásobníku na prací prášek i v odtokové hadici při nevhodném zapojení.

Preventivní opatření

Hygieničnost a čistotu vnitřku pračky napomohou udržovat také preventivní opatření. Především je třeba:

  • minimalizovat vlhkost. Proto nezapomeňte po každém praní ponechat zcela otevřená dvířka pračky a povysunout zásobník na prací prostředek.
  • správně používat prací programy – nedbejte pouze na doporučení prát na nízké teploty, abyste šetřili jak prádlo, tak elektrickou energii. Právě při praní na nízké teploty dochází ke špatnému rozpouštění prášku a jeho usazování v hadicích. Pro prevenci zápachu z usazenin prášku je vhodné prací programy střídat a pokud to typ prádla dovoluje, využívat i praní na 60°C (například u ručníků, povlečení, atd.).

Jak postupovat při čištění pračky

Kromě preventivních opatření je třeba také do domácích prací zařadit pravidelné čištění pračky. Zajistíte tím nejen delší životnost pračky, ale také vyšší kvalitu vyprání prádla. Kompletní čištění pračky provádějte zhruba jednou za dva měsíce, některé kroky výrobci doporučují provádět i méně často. A jak by tedy takové kompletní vyčištění pračky mělo probíhat?

  1. Vyčistěte filtr – ve filtru pračky se zachycují vlasy či žmolky z oblečení. Zanesený filtr pračky může nejen způsobovat zápach, ale snižuje také účinnost ždímání prádla. Výrobci doporučují čistit filtr dvakrát za rok, ale mnohdy je třeba vyčistit ho častěji, především, pokud s vámi domácnost sdílejí domácí mazlíčci. Filtr vyjměte z pračky, odstraňte nečistoty a celý filtr opláchněte vodou.
  2. Vyčistěte zásobník na prací prášek – v zásobníku na prací prášek vznikají usazeniny z prášku, i ty je nutné pravidelně odstraňovat. Zásobník vyjměte a kartáčkem pečlivě vyčistěte.
  3. Vyčistěte těsnění pračky – citlivým místem je také těsnění dvířek pračky. Těsnění pečlivě vymyjte.
  4. Čištění bubnu – k vyčištění bubnu pračky, odstranění vodního kamene i usazenin prášku v odtokové hadici postačí jeden společný krok. Do pračky nalijte ocet (případně lze využít kyselinu citrónovou nebo jedlou sodu) a zapněte prací cyklus na 90°C. Při této teplotě budou zničeny plísně a bakterie, ocet  při této teplotě napomůže nejen dezifekci pračky ale také rozpuštění vodního kamene. V případě, že více než obyčejnému octu, věříte chemii, najdete v drogeriích i speciální přípravky na čištění pračky s dezinfekčními účinky.

1 komentář

  1. pokud vam jde z pracky takkovy divny zapach tak doporucuju prat na vic stupnu, aspon chvili

Komentáře nejsou povoleny.