Rekonstrukce

Jak zvětšit koupelnu v paneláku?

shutterstock.com
shutterstock.com

Zakoupili jste či již obýváte byt v panelovém domě? Jistě uznáte, že nejproblematičtějším místem bytu je koupelna. Současným požadavkům na pohodlné bydlení nevyhovují umakartová bytová jádra nejen pro nestabilitu stěn a nízkou zvukovou izolaci, ale ani svou velikostí a zařízením neodpovídají modernímu stylu bydlení.

Jak zvětšit koupelnu?

Při rekonstrukci panelákových bytů lidé přistupují především k rekonstrukci bytového jádra. Na prvním místě je odstranění umakartového jádra. Při takto velkém zásahu není nutné postavit pouze zděnou obdobu původního jádra. Dobře promyšlená rekonstrukce může vytěžit i z malého prostoru určeného bytovému jádru prakticky řešenou koupelnu s dostatkem prostoru.

Nakreslete si jednoduchý situační plánek místnosti, zdroj: shutterstock.com
Nakreslete si jednoduchý situační plánek místnosti, zdroj: shutterstock.com

Změna dispozice bytu

První variantou, jak zvětšit koupelnu je změna dispozice bytu. Jedná se o stavebně náročnější zásah, proto je tato varianta vhodná pro ty, kteří mají v plánu rozsáhlejší rekonstrukci celého bytu.

Myslete na to, že složitější úpravy bytu vyžadují statický posudek

V panelákových bytech velmi často vede hned vedle jádra úzká chodbička umožňující přístup do kuchyně. Většina lidí ji považuje za zbytečnou a zcela nevyužitelný prostor. Proto se řada řešení opírá o rozšíření koupelny do prostoru chodbičky. Ve většině bytech si však toto řešení žádá změnu dispozice bytu a probourání dveřního otvoru pro průchod do kuchyně z obývacího pokoje.

Máte dostatek prostoru? Můžete mít sprchový kout i vanu, zdroj: modo.cz
Máte dostatek prostoru? Můžete mít sprchový kout i vanu, zdroj: modo.cz

Další možností je zvětšení koupelny na úkor kuchyně, toto řešení je však využitelné pouze výjimečně, jelikož kuchyně v panelových bytech by většinou rovněž zasloužily spíše zvětšit než zmenšit. V rámci změny dispozic bytu můžete rozšířit koupelnu i na úkor pokoje, pokud s některým koupelna sousedí. Toto řešení ale patří mezi stavebně nejnáročnější, protože vyžaduje zásah do příčky nebo dokonce do nosné stěny bytu.

Zařízení koupelny

Pokud nelze rozšířit původní prostor vytyčený pro bytové jádro, můžete alespoň rozšířit prostor uvnitř koupelny díky lepšímu rozvržení a výběru zařizovacích prvků. Inspiraci najdete ve fotogalerii koupelen.

  • Pračka. Jednou z možností je zakoupení speciální sestavy umyvadla a pračky, kdy umyvadlo je umístěno nad pračkou. Sice tak ztratíte možnost umístit pod umyvadlo skříňku s úložným prostorem, ale zase získáte větší prostor pro pohyb v koupelně. Výhodou může být rovněž přemístění pračky do kuchyně, pokud to její velikost umožňuje.
  • Sprchový kout. Velmi oblíbeným řešením do malých koupelen je náhrada vany za sprchový kout, který zabírá výrazně menší část podlahové plochy koupelny. A v případě skutečně malých koupelen se vyplatí zvážit možnost plně roztažitelného sprchového koutu s odtokovým žlábkem (bez vaničky), který je plynulým pokračováním podlahy koupelny. Pokud se nikdo nesprchuje, zástěny sprchového koutu lze roztáhnout tak, že sprchový kout nezabírá prakticky žádné místo v koupelně a lze se i přes jeho půdorys volně pohybovat.
  • Optické zvětšení. Optické zvětšení koupelny vám sice nezajistí, že se budete v koupelně moci pohodlně převléknout, aniž byste loktem zavadili o umyvadlo a nohou o pračku, ale společně s dalším zařízením dodá koupelně moderní vzhled a sníží dojem ze stísněnosti prostoru. V tomto směru je dobrou volbou velkoformátová dlažba. Odstíny obložení koupelny by měly být světlé nebo syté veselé barvy, které koupelnu rozzáří. Samozřejmostí jsou velké zrcadlové plochy, které dokáží prostor opticky výrazně zvětšit.

Spojení koupelny a WC

Za účelem zvětšení prostoru koupelny řada lidí přemýšlí i o propojení koupelny se sousedním WC. Tato možnost skutečně zvětší podlahovou plochu koupelny i zvětší prostor pro toaletu, rovněž spojením obou místností vzniká více možností, jak pozměnit dispoziční řešení celého prostoru.

Uvědomte si však, že propojením obou místností se připravíte o jednu příčku, k níž by v koupelně bylo možné postavit skříňku s potřebným úložným prostorem. Další otázkou je, zda je propojení vhodné pro vaši domácnost.

Stáváte ráno spolu? Budete si muset ráno přivstat, pokud spojíte koupelnu a WC

Pokud žijete sami v páru a děti vám již odrostly, spojení WC s koupelnou vás nijak neomezí. V případě, že děti plánujete či už máte, může propojení WC a koupelny být s rostoucím věkem dětí problematické, především při ranním vypravování do práce a školy, kdy jsou toaleta i koupelna nejfrekventovanějším místem bytu.

Spojení WC a koupelny se spíše nedoporučuje, zdroj: shutterstock.com
Spojení WC a koupelny se spíše nedoporučuje, zdroj: shutterstock.com

Kdy je možné spojit WC a koupelnu dle normy?

Propojení koupelny a WC navíc omezuje norma, která povoluje společné WC s koupelnou pouze v bytech s maximálně dvěma místnostmi. V bytě 3+1 proto nemusíte zvažovat pro a proti spojení koupelny s WC, budete nuceni vymyslet řešení s odděleným WC. Ve větších bytech je spojení koupelny a WC možné pouze tehdy, jedná-li se o tzv. dvougenerační byty, které mají ještě jedno samostatné WC navíc. Potom je možné druhé WC spojit s koupelnou.

Samozřejmě veškeré tyto předpisy budou kontrolovány pouze při kolaudaci nemovitosti. Pokud provede dodatečně úpravy, které nebudou s touto normou v souladu, je to vaše věc. Nikdo vás pokutovat nebude, maximálně si můžete snížit cenu při následném prodeji.

2 komentář

  1. řešili jsme podobně, hodně jsme využili zrcadlové skříňky, které opticky zvětšují. Jen je třeba počítač s vyššími náklady, ale rozhodně se to vyplatí

  2. já použila jen obyčejná zrcadla a taky to pomohlo, je ale nutné mít na ně prostor, máme dvě zrcadla naproti sobě

Komentáře nejsou povoleny.