zahradní jezírko
Zahrada

Jaké jsou výhody a nevýhody fóliových a plastových zahradních jezírek?

zahradní jezírko

Přemýšlíte o stavbě zahradního jezírka a nemůžete se rozhodnout, zda jako jeho základu dáte přednost plastovému výlisku nebo použijete fólii? Každé řešení má svá pro i proti a finální rozhodnutí je samozřejmě na vás. Předtím než definitivně zvolíte jednu z těchto variant, měli byste zvážit jejich výhody i nevýhody a znát rizika, která z vámi zvoleného řešení plynou.

Předností plastových jezírek je zejména snadná manipulace

Plastové jezírko snadno umístíte do připravené jámy a jeho materiál je vysoce odolný. Poradí si s kořeny rákosu, ale i útokem vašich domácích mazlíčků. Plast, z něhož se korpus zahradního jezírka vyrábí je navíc poměrně pružný a odolá i silnějším mrazům. Jeho čištění je v porovnání s foliovým jezírkem také poměrně snadné a bonusem navíc jsou pevné stěny, které můžete bez obav vystříkat i tlakovým čističem nebo zamést koštětem. Nejobvyklejší objem plastových zahradních jezírek, který se vyrábí se pohybuje okolo 1 000 l. To zaručuje poměrně dobrou biologickou stabilitu a zároveň snadnou údržbu. Může se stát, že vám nebude sedět tvar plastového jezírka, to je ale daň za ostatní výhody. Buď se s ní smíříte anebo si budete muset pořídit jezírko fóliové.

Kdy je lepší si pořídit jezírko fóliové?

Chcete-li v jezírku chovat ryby, je lepší investovat do většího objemu jezírka. V tom případě, už jeho tvar bude pravděpodobně vyžadovat nepropustnou folii. Ta bude každopádně potřeba i v případě, kdy budete chtít vytvořit jezírko individuálního tvaru v souladu s vašimi představami. Fólie se ale neprodává v jednom kuse a je potřeba počítat s jejím svařením, do kterého se raději svépomocí nepouštějte. Neodborně svařené sváry nejenže vypadají špatně, ale mohou být také zdrojem pozdějšího popraskání či potrhání fólie a nižší životnosti jezírka. Nevhodně svařená fólie u dna jezírka může také způsobit špatnou funkci jezírkového čerpadla, do něhož se dostanou její popraskané cáry, které jej mohou zničit.

Pro zpestření jezírka promyslete instalaci vodopádu

Vodopád pomůže s okysličením vody, ale také funguje jako biologický filtr a zlepšuje kvalitu vody. Voda proudící z vodopádu přirozeně okysličuje vodu v jezírku a zlepšuje tak životní podmínky pro rostliny i živočichy v jezírku. Některým však proudící voda může vadit a nemusí se jim díky ní dařit, proto je potřeba osazenstvo jezírka dobře vybírat.