Plot ohraničuje pozemek a tvoří fyzickou i optickou bariéru mezi soukromým pozemkem a okolím, chrání majetek, ale i soukromí majitelů domu. Proto je stavba plotu jednou z prvních prací započatých u nově dostavěného domu.
Typy plotů
Možností, jak oplotit pozemek, je vskutku hodně. Při výběru typu plotu je vhodné zaměřit se na praktičnost zvoleného řešení, tedy na to, jak moc bude plot náročný na údržbu, dále na to, jak moc si přejete pomocí plotu chránit své soukromí před pohledy kolemjdoucích a také zohledněte, jak bude vybraný plot ladit s koncepcí vašeho domu.
Možnosti, jak oplotit pozemek:
- živý plot – plot tvoří pouze keře či zastřižené stromky, nevýhodou je, že nezabrání vstupu drobným zvířatům
- drátěný plot– tvořený sloupky a pletivem
- dřevěný plot – z dřevěných latí
- plastový plot – latě plotu jsou místo ze dřeva vyrobeny z plastu
- kamenný plot – kamenné či zděné zídky
- gabiony – plot je tvořen drátěnými koši, do nichž lze nasypat kameny
- kovaný plot – plot je tvořen kovanými mřížemi, působí luxusním dojmem, ale je třeba počítat s vyšší cenou
Podrobněji se podíváme na nejoblíbenější a nejčastěji využívané typy plotů.
Drátěný plot
Cenově velmi příznivě vychází plot drátěný, který je navíc velmi snadné postavit i svépomocí. Do země je třeba zabetonovat svislé sloupky a v rozích a středech delších stran vzpěry sloupků. Na sloupky se napnou tři vodorovné vodící dráty. Následně lze pomocí vázacích drátků připevnit k vodicím drátům pletivo.
Pletivo z pozinkovaného drátu vyžaduje údržbu v podobě občasných nátěrů, ovšem daleko oblíbenější je pletivo potažené plastem, které je odolné vůči korozi a tudíž zcela bezúdržbové.
Tip: Na drátěný plot můžete přidat přírodní rákos nebo speciální stínící síť na plot pro větší soukromí
Drátěný plot sám o sobě nechrání soukromí, je zcela průhledný, také je méně estetický, nepůsobí elegantním dojmem, proto bývá využívám především pro předěly mezi jednotlivými zahradami a část plotu, která je obrácena k chodníku či silnici, majitelé pozemku oplotí jiným druhem plotu. Ale ani pozemky zcela oplocené drátěným plotem nejsou výjimkou. Pokud je drátěný plot doplněn o hradbu z tújí či jiným živým plotem, může i z čelní strany působit velmi příjemným a nenápadným dojmem.
Dřevěný plot
Dřevěný plot díky neopakovatelnému kouzlu přírodního materiálu patří k oblíbenému typu oplocení pozemku. Dřevo nabízí možnost snadného zpracování do různých tvarů, dřevěná výplň také nabízí majitelům pozemku ochranu před zraky sousedů a esteticky se dřevěný plot hodí nejen do starší romantické zástavby, ale i k moderním stavbám. I u dřevěných plotů můžete počítat s přijatelnou cenou.
Ploty se nejčastěji vyrábí ze dřeva smrkového či borovicového, případně modřínového. Nevýhodou dřevěného plotu však je nižší životnost a nutnost péče o dřevo v podobě ochranných nátěrů.
Kamenný plot
V poslední době patří mezi nejoblíbenější varianta plotu se zídkou. Může se jednat o zídku z přírodních kamenů, cihel či tvárnic, zídka může být plná v celé své výšce, ale ještě častěji se objevují nižší zídky přepažené vyššími sloupky. Mezery mezi sloupky mohou být vyplněny dřevěnými či plastovými laťkami nebo kovanou mříží.
Tento typ plotu působí velmi elegantně a především v kombinaci s dřevěnou či kovovou výplní působí jako estetický doplněk domu.
Prodejce Vratové systémy Mareš s.r.o.
Bydlíte-li v Plzeňském kraji, můžete se podívat na stránkách www.vratamares.cz na nabídku této společnosti.
Specializuje se na na dodávku a montáž:
- garážových vrat
- stínící techniky
- brán
Vjezd na pozemek
Plot je v místě vjezdu na pozemek přerušen brankou pro pěší a bránou pro auta. Bránu můžete volit buď otočnou s jedním či dvěma křídly, případně otočnou se dvěma nestejně velkými křídly, z nichž jedno může při samostatném otevření nahrazovat branku pro pěší. Daleko větší oblibě se v poslední době těší brány posuvné (rozlišujeme posuvné brány pojezdové a samonostné), které pro své otevření nevyžadují velký prostor v okolí vjezdu na pozemek. Více se o nich dočtete v tomto článku.
plastovej plot? to slysim prvne. a neni to stejny jako kdyz si koupite plastovej venkovni nabytek? ten je sice levnej, ale musite ho po dvouch letech vymenit. to by me teda moc nebavilo, kazdy dva roky obnovvoat plot
ja sem teda pro zdenej plot, a to hodne vysokej. bydlim na vesnici, vzdycky se rikalo,ze je tady vetsi soukromi nez ve meste, ale ja nesouhlasim. tady sousedi porad koukaji na zahradu, na dvorek, na balkon, vsude! takze doporucuju plot alespon 4m vysokej, betonovej.