Znáte ten pocit, když otočíte klíčkem v zapalování a motor ani neškrtne? Většina z nás v ten moment prokleje auto-baterii. Ale co když ani ta, ani další auto-komponenty na vině nejsou? Problém může být úplně jiný, živý a čtyřnohý. Gumové pryže, kabely, čidla i senzory – všechno to, díky čemu naše auto žije, představuje vybrané pochoutky na jídelníčku zákeřné a vychytralé kuny.
Jakmile napadne kuna auto, nedá se s tím moc dělat – spořádá, na co přijde. Co tyto malé šelmy na pachuti pryže a umělé hmoty láká? Těžko říct. Je nutné vědět, že nám nepomůže ani dobře zamknutá garáž. Kuně totiž stačí mezera o průměru 6 centimetrů a tou se protáhne dovnitř a hoduje.
Stačí být chytřejší než ona
Stále přemýšlíte, jak se zbavit kuny? Beze zbraní. Kuna obecná je totiž sice potvůrka, ovšem zákonem chráněná. Řešení, jak jí neublížit, ale dostat ji zpět do lesa přece jen existují. Stačí být chytřejší než ona. Babské rady mluví o kočičích chlupech i lidských vlasech. Obojí by údajně mělo svým pachem kunu spolehlivě odpudit. Nevýhody těchto opatření jsou nasnadě – nás nebo našeho mazlíčka pravděpodobně čeká stříhání, a to alespoň jednou měsíčně. Pach chlupů a vlasů totiž po čtyřech týdnech vyprchává.
Nezvaný pasažér?
Doporučení chatařů obsahují i aplikaci parfému nebo deodorantu do interiéru auta. Hořlavé parfémy a spreje neřeší problém pod kapotou, kde by mohly napáchat více škody než užitku, a pokud je použijeme v interiéru, budou je chtě-nechtě dýchat také pasažéři. Přirozenou alternativou by mohly být speciální ochranné spreje, které vytvářejí vůni pro člověka nenápadnou, ale pro kunu nesnesitelnou. Ty se aplikují na textilii či buničinu a následně umístí pod kapotu auta, kde slouží až po dobu tří měsíců. Je na nás, jaké opatření zvolíme. Jedno je, zdá se, jisté – každé z nich bude finančně únosnější než kompletní výměna rozkousaných kabelů v autoservisu.