Grilování se v letním období stává velmi oblíbenou kratochvílí a zpestřením pro všechny majitele zahrad, teras, ale i větších balkonů. Ovšem součástí grilování není jen příjemné posezení a charakteristická chuť grilovaných pokrmů. Každé grilování je zakončeno již méně oblíbeným čištěním grilu. Pokud teprve o koupi grilu uvažujete, vyplatí se při výběru grilu zohlednit i náročnost údržby konkrétního typu grilu.
Čištění grilu
Pečlivé čištění grilu není jen estetickou nutností. Dostatečné očištění grilu od napečených kapek oleje chrání také naše zdraví, protože právě zbytky tuků, které se při dalším grilování přepalují jsou příčinou karcinogenního kouře (může napomáhat rakovinnému bujení buněk), který působí nejen negativně na naše zdraví, ale i nepříjemně ovlivňuje chuť jídla.
Pro čištění grilů lze využít speciální prostředky na čištění grilů, které lze zakoupit ve formě tekuté či ve spreji a rovněž i v ekologickém provedení. Celý proces čištění mohou usnadnit pomůcky jako například kartáč z oceli, plastová škrabka k seškrabání zbytků připečeného jídla a houbička.
Elektrické grily
Elektrické grily jsou z hlediska čištění a údržby nejméně náročné. Jedinou nevýhodou při čištění elektrického grilu je to, že je třeba dávat pozor, aby při čištění nedošlo ke kontaktu vody s elektrickými střevy grilu.
Elektrický gril čistěte zásadně až po odpojení z elektrické sítě a po jeho vychladnutí. Následuje odpojení regulačního knoflíku. Poté využijete plastovou škrabku k odstranění připečených zbytků jídla z vnitřní strany grilovací komory. Grilovací komoru vytřete mokrým hadrem s čistícím prostředkem a dbejte, aby se voda nedostala do nepatřičných míst. Na závěr je třeba vyčistit spodní odtokovou misku, do níž odkapává omastek. Připojte zpět regulační knoflík a nezapomeňte, že je vhodné elektrický gril před a po každém grilování nechat vypálit zhruba po dobu 10 minut.
Grily na dřevěné uhlí
Mezi nejoblíbenější patří grily na dřevěné uhlí. Jejich čištění není o mnoho náročnější než čištění grilů elektrických. Po grilování je třeba vyndat rošt a pečlivě jej očistit s pomocí kartáče. Dále očistěte víko grilu, které může být znečištěno tukem, ale také kouřem.
Samozřejmostí je vyjmutí vychladlého popela a spodní vanu po vychladnutí čas od času vymyjte s pomocí vody a čistícího prostředku.
Plynové grily
Plynové grily jsou z hlediska údržby nejnáročnější. Lze je čistit dvojím způsobem v závislosti na typu plynového grilu:
- Obyčejné plynové grily. Gril vypněte a odpojte od přívodu plynu. Po vychladnutí grilu odšroubujte rošt a s pomocí čistícího prostředku pečlivě vymyjte prostor pro hoření. Odmontujte hořák a vyčistěte jeho vnitřek pomocí kartáče. Dbejte na to, aby byly vyčištěny i ventily.
- Grily s postranními hořáky jsou na čištění méně náročné. Z roštu grilu odstraňte mechanicky nečistoty, gril uzavřete a nechte vypálit na nejvyšší teplotu po dobu cca 10 minut. Ještě horký gril následně vydrhněte kartáčem. Po vychladnutí vyčistěte pomocí houbičky a saponátu víko grilu, hořáky a další části grilu. Čas od času je také věnovat pozornost miskám, do nichž odkapává tuk. Ty se jen velmi obtížně čistí, ušetříte tak čas na jejich čištění, ale je třeba je po nějaké době vyměnit za nové.
Jednoduššímu čištění plynového grilu může napomoci flavorizér. Jedná se o profily z oceli nerezové či oceli smaltované porcelánem. Ty jsou umístěny nad hořáky a zabraňují kapání tuku do plamene. Tím je zajištěna jednak vyšší bezpečnost, nehrozí vzplanutí kapajícího tuku, ale také je výrazně usnadněno čištění grilu.
nejmene narocny gril na udrzbu je ten na jedno pouziti, rekl bych. je cenove dostupny a cistit ho vlastne ani nemusite. :)
rek bych jednoznacne plynovy.