Bydlení

Kvalitní matrace, to je základ nerušeného spánku

Základem zdravého spánku, díky kterému načerpá člověk ztracenou energii, je kvalitní postel a matrace. V nabídkách prodejců se objevují levné i dražší varianty různých typů i materiálů. Jaké typy matrací jsou k dostání?

Důsledkem nekvalitního spánku je spousta otravných obtíží. Od bolestí hlavy a zad k psychickým poruchám pramenícím z přerušovaného, nedostatečného nebo bolestivého spánku. Kvalitní matrace přispěje k tomu, abyste se ničím z výše jmenovaného nemuseli trápit. Doby, kdy se za matraci považoval kus měkkého molitanu, jsou dávno pryč. Nyní se používají moderní materiály, které jsou prodyšné, pevné a příjemné.

Základní dělení

Obecně lze matrace rozdělit do pěti primárních kategorií, a to na molitanové, pružinové, latexové, lamelové a sendvičové. Podívejme se nyní na základní vlastnosti jednotlivých druhů.

Molitanové matrace z různých typů pěn

Již výše bylo nastíněno, že dříve panoval názor, že matrací je jakýkoliv kus molitanu. Nyní se od jednolitých variant upouští a vyrábí se tzv. molitanové sendviče, to znamená molitanové matrace z více vrstev odlišných druhů pěny. Výsledkem je poměrně tvrdá matrace, která je cenově dostupná.

Pružinové matrace – od levnějších ke dražším

Pružinové matrace jsou poměrně rozšířené. Jsou nabízeny v různých cenových hladinách i formách. Pravdou je, že jsou výborné pro místa, která nelze větrat nebo pro osoby, co se hodně potí. Díky vnitřnímu složení totiž v matraci perfektně cirkuluje vzduch.

Latexové matrace aneb matrace z přírodního materiálu

Matrace z přírodního a umělého latexu vykazují výborné vlastnosti v otázkách tvrdosti. Jsou totiž příjemně měkké, a tak jsou oblíbené většinou domácností. Navíc se latexové matrace pyšní dlouhou životností, která z nich dělá skvělou investici do zdraví.

Lamelové matrace

Jak už název napovídá, tento druh matrací charakterizuje systém lamel umístěný uvnitř matrace. Pružné jádro tak poskytuje velmi příhodné podmínky pro zdravé držení těla a páteře.

Sendvičové matrace kombinují výhody několika materiálů

Ano, u sendvičových matrací se setkáte s vhodnou kombinací několika materiálů, aby bylo dosaženo optimální opory pro lidské tělo. Často bývají využita kokosová vlákna, která tak dávají matraci výbornou vlastnost, a to prodyšnost.