Při pořizování nových oken v posledních letech zřejmě většina kupujících řeší zapeklitou otázku. Jaký typ skleněné výplně zvolit? Na výběr máte dvě možnosti: dvojskla nebo trojskla. Liší se nejen schopností izolovat, ale samozřejmě také svou cenou. Pojďme se nyní podívat na hlavní výhody a nevýhody obou řešení a základní rozdíly mezi nimi. Pak se snáze rozhodnete pro nejvhodnější variantu právě pro vás.
O dvojsklech a trojsklech se vedou dlouhé diskuze nejen mezi odborníky, ale i běžnými uživateli. V podstatě však platí to, co u výběru jakékoliv jiné součásti stavby. Neexistuje univerzální odpověď a obě řešení mají řadu výhod a nevýhod. Vše se odvíjí od povahy budovy i prostředí, kde budou nová okna instalována.
Tip: Bosch má v sortimentu řadu nářadí, které se hodí mít po ruce – více na robshop.sk/robshop/eshop/41-1-NARADIE-BOSCH
Dvojskla a trojskla – základní rozdíly, výhody a nevýhody
Z pragmatického hlediska je nejvýraznějším rozdílem mezi dvojskly a trojskly cena. Je zcela jasné, že za okna, v nichž se nachází tři skleněné tabule (někdy se střední sklo nahrazuje fólií) zaplatíte více. Většinou se částka navýší přibližně o 1/3 až 1/2 v závislosti na konkrétní síle skla a použitém plynu.
Obě varianty však zahrnují nejen přednosti, ale i nedostatky. Z logiky věci se volí trojskla zejména kvůli větší schopnosti izolovat (uvádí se průměrně o 30% oproti dvojsklům), na druhé straně jsou taková okna větší zátěží pro kování (přibližně o 10 kg/m2) a musí být použity masivnější rámy určené pro trojskla (které však mají také sami o sobě lepší vlastnosti než rámy pro dvojskla).
Ušetřit na topení můžete nejen výměnou oken, ale i regulací vytápění v jednotlivých pokojích pomocí termostatického ventilu př. vyregulovanie.sk/Trochu-teorie_k-3_Termostaticky-ventil_t-8
Úskalí trojskel a průchodu slunečního záření
Málokdo si také při výběru uvědomuje, že lepší izolace je dvousečná, protože funguje obousměrně. Kdo byl zvyklý, že zejména na jaře nebo na podzim mu sluneční paprsky na jižní straně vyhřívají byt, musí na to zapomenout! Trojskla výrazně omezují průchod tepla dovnitř, což oceníte pouze v letních dnech. Jinak řečeno, s trojskly budete pravděpodobně topit častěji, avšak teplo nebude tak rychle unikat pryč.
Trojskla se vyplatí zejména u nových staveb
Obecně jsou trojskla považována za standard u nízkoenergetických a pasivních domů, dvojskla jsou doporučována do běžných panelových bytů či při rekonstrukci stávajících nemovitostí.
Udává se, že samostatně stojící rodinný dům může použitím trojskel (Ug 0,8) snížit náklady na vytápění o 10 procent, než kdyby se použila moderní dvojskla (Ug 1,1).
U zvukového útlumu je rozdíl také měřitelný, avšak v běžných situacích to prakticky nepoznáte. Někdy odborníci doporučují umístit trojskla při rekonstrukci alespoň na severní (nejchladnější) stranu. Avšak je důležité si připomenout, že hodnota tepelného prostupu se za posledních 10 let díky modernějším materiálům a tlaku na úspory výrazně snížila i u dvojskel (až o 50%). Někdy se také plní dvojskla kryptonem, kdy z hlediska tepelného prostupu se dá dosáhnout podobných hodnot jako u běžných trojskel (avšak se zhorší třeba zvukové vlastnosti).
Doufáme, že jsme vám dnešním článkem pomohli v hledání odpovědi na otázku, zda je vhodnější dvojsklo, nebo trojsklo pro váš dům či byt. Hlavně nezapomínejte na to, co od okna očekáváte a na jaký typ stavby bude instalováno. Vždy se vyplatí poradit s odborníkem, který bude schopen vyhodnotit všechny vlastnosti prostředí, zejména klimatické podmínky či orientace vaší nemovitosti.
Trojskla můžete použít nejen do plastových oken, ale i do dřevěných nebo hliníkových rámů.
Sepsáno ve spolupráci s aneko.sk/plastove-okna
V rámci poslední rekonstrukce nám namontovali okna s dvojskly a řekl bych, že u dvojskel a trojskel je rozdíl nepatrný a rozhodně pokud máte dvojskla se nevyplatí přejít na trojskla. Jen utratíte peníze aniž byste pocítili rozdíl.
Podle mého názoru jsou rozhodně lepším řešením trojskla. Lépe těsní a rozhodně brání úniku tepla. My je máme i ve strarém domě a jsme maximálně spokojeni.
Pokud nemáte nízkoenergetický nebo pasivní dům naprosto stačí dvojskla, ale volil bych středové těsnění a třeba automatickou větrací klapku-to je mnohem důležitější než o trochu lepší Uw u 3skel,ta jsou na otvírání moc těžká a propouští o dost méně světla, zvenku určitě AL olem pokud nejsou okna na sever(tam je to zbytečné)
Z nových dvojskel bych také na trojskla nepřecházel. U čtyřskel,které dělá např. Sulko, bych už uvažoval. Každopádně do novéhé pasivního domu bych dvoskla nedával.