Přemýšlíte, jak vyřešit vytápění vašeho rodinného domu nebo chalupy? Jde to i bez velkých zásahů do budovy. Stavebně nenáročným řešením mohou být elektrické topné panely s akumulací tepla. Podívejme se na ně podrobněji.
Co jsou to elektrické topné panely s akumulací tepla?
Elektrické topné panely jsou ve své podstatě přímotopy. Nabízí ovšem mnohem lepší vlastnosti než klasické přímotopy. Panel je tvořen topnými spirálami vyrobenými z chrom-niklového drátu. Tyto topné spirály jsou vzduchotěsně zalisovány ve speciálním keramickém materiálu., který má akumulační schopnost.
Vysokou účinnost (dosahující často až úžasných 98%) těchto topných panelů zajišťuje dvojí forma předávání tepla do okolí. Panel jednak předává teplo klasicky – konvekcí, jako ostatní topná tělesa. To znamená, že teplo vzniklé v panelu ohřívá vzduch nad panelem a teplý vzduchu potom stoupá vzhůru.
Panel ale také dokáže vydávat sálavé teplo ze svých boků, čímž dochází k rychlému prohřátí vzduchu v místnosti. Tyto sálavé panely tak vydávají příjemné teplo a dokáží v místnosti rychle navodit tepelnou pohodu.
Panel dále obsahuje topné bloky ze speciální keramiky. Ta díky své akumulační schopnosti dokáže vydávat teplo ještě 40-50 minut po odpojení panelu z elektrické sítě. Tento způsob vytápění nezpůsobuje velké víření prachu, proto ho můžete bez obav instalovat i tam, kde budou přebývat alergici.
Jak se topné elektrické panely instalují?
Instalace je nenáročná, můžete ji provést všude, kde nechcete nijak zasahovat do budovy. Nebudete potřebovat žádné speciální rozvody elektřiny ani potrubí s vodou, jako je potřeba u ústředního topení. Ušetříte tak čas i finance, které by spolkla složitá stavební příprava jiného topného systému.
Zvláštní skupinou jsou pak elektrické koupelnové radiátory, které se někdy označují jako sušák ručníků.
Elektrické topné panely se připevňují na zeď pomocí čtyř šroubů a hmoždinek. Jedinou nutností je umístit panel blízko k elektrické zásuvce, do které je třeba každý panel zapojit.
Při vytápění elektrickými topnými panely můžete využívat zvýhodněnou sazbu D45d, který zajišťuje odběr levného proudu po 20 hodin denně. Tím se náklady na vytápění domu výrazně sníží.
Jak je to s regulací teploty v domě?
Při vytápění elektrickými topnými panely můžete pochopitelně využít řídících jednotek. Ty sice nejsou přímo součástí topných panelů, ale lze je k nim snadno připojit. Máte hned dvě možnosti, jak vytápění regulovat:
- prostorovými termostaty – prostorový termostat je schopen ovládat vždy jeden panel. Topný panel se přes termostat zapojí do zásuvky. Na prostorovém termostatu můžete nastavit týdenní režim s několika hodnotami. Nejčastěji se využívá ztlumení vytápění přes noc a po dobu, kterou trávíte v práci nebo po všední dny, kdy nejste na chalupě.
- regulátorem pro skupinové ovládání – ten je schopen regulovat celou skupinu panelů a umožňuje dokonce dálkové ovládání, například pomocí sms. Tuto funkci ocení hlavně majitelé víkendových chat. Ti si mohou na dálku před svým příjezdem zapnout v chatě topení a přijet již do příjemně vytopené chalupy.