Dům a stavba Zahrada

Přehled druhů žebříků do vaší domácnosti

shutterstock.com
shutterstock.com

Žebříky jsou nepostradatelným nástrojem nejen pro profesionály, kteří se potřebují dostat do větších výšek, ale velkým pomocníkem se mohou stát také pro domácnosti. Ačkoli si to možná při zařizování domácnosti neuvědomujete, žebříky můžete využívat k mnoha činnostem. Stačí jen z velké nabídky vybrat ten správný. Různé druhy žebříků nabízí různé využití od domácích prací, přes práce na zahradě až po lezení na střechy. Jaké jsou možnosti při výběru žebříku?

Nejvyužívanějším materiálem je v současnosti hliník

Právě hliníkové žebříky jsou v současnosti nejvíce nabízeným druhem žebříků na rozdíl od dřevěných žebříků dosahují v mnoha ohledech lepších vlastností. Vysoká pevnost hliníku i při zachování malé váhy patří k těm nejdůležitějším. Hliník je také velmi kreativní materiál a umožňuje žebříkům a jejich konstrukcím dávat vlastnosti a podoby, které budou pro budoucí živitele opravdovým přínosem.

Tip: Využijte akčních slev na rodinné stany na sezónu 2014!

Jaké nejčastější podoby mají moderní žebříky

  • Teleskopické žebříky
  • Pevné žebříky
  • Univerzální dvoudílné a trojdílné žebříky
  • Pojízdné rampy
  • Žebříky s kloubem
  • Schůdky

Jaké žebříky využijeme v domácnosti

V domácnostech nejčastěji nevyužíváme typické žebříky, ale spíše schůdky. V domácnostech totiž není velká pravděpodobnost, že budeme potřebovat lézt do větších výšek. Dále se v domácnosti mohou uplatnit také teleskopické žebříky. Jednotlivé díly teleskopických žebříků se do sebe dají jednoduše zasunout a ideálně připravit pro skladování. Podle potřeby se dá vysunout počet dílů, které budete vyžadovat.

Teleskopický žebřík, zdroj: az-impex.eu
Teleskopický žebřík, zdroj: az-impex.eu

Většinou se dají rozložit do podoby štaflí i do rovných poloh. I v domácnosti ale můžete využít i pojízdné rampy. Ty svou konstrukcí připomínají malé lešení. Zejména při zařizování, kdy štukujete strop, lepíte polystyrénové desky je práce na plošinách mnohem jednodušší. Můžete na nich udělat i pár kroků aniž byste je museli stále posouvat, jako schůdky nebo štafle.

Které žebříky se hodí na zahrady?

Na zahradě se dá využívat mnohem větší procento žebříků. Základem jsou klasické pevné žebříky, které mají vzhled, jako klasické dřevěné. Podle potřeby můžete vybírat počet jejich příček a velikostí. Počet příček začíná na pěti a může mít až 12. Velmi oblíbeným druhem žebříků jsou v současnosti trojdílné žebříky. Ty mají opravdu kreativní využití.

Dají se rozložit do polohy štaflí, štaflí s vysunutým dílem, všechny tři díly se dají vysunout nad sebe. Třetí díl těchto žebříků se dá vyndat a využívat samostatně. Ideální varianta pro stříhání stromů, práce okolo domu nebo na balkóně. I tento druh žebříků disponuje odlišným počtem příček v každém dílu a dokáže dosahovat do rozdílných výšek. Nejčastěji vidíme na trhu žebříky 3×5 příček až 3×10 příček. Při opravě fasády samozřejmě využijete také pojízdné plošiny.

Se kterým žebříkem až na střechu?

Pokud se potřebujete dostat se žebříkem až na střechu, doporučujeme využít některý z trojdílných žebříků. Musíte si dávat ale pozor na kvalitu materiálu. Pokud budete potřebovat do výšek častěji, vybírejte žebříky se silnější vrstvou hliníku.

Potřebujete projekční plátno na vašeho zahradního altánu?

Poznáte je velmi jednoduše. Stačí porovnat jejich váhu. Na střechy můžete také využít kloubové žebříky. Vrchní část žebříku je vybavena kloubem. Ten se může nastavit do polohy, kdy se vrchní část ještě položí na střešní krytinu a budete moci po ní i chodit.