Plánujete novou koupelnu? Největší starost vám nejspíš činí výběr obkladů stěn. Obklady stěn i podlahy pokrývají velkou plochu, proto mají hlavní podíl na celkovém dojmu z koupelny. S postupem času se mění trendy, v určitém období jsou v oblibě pastelové barvy, jindy je vystřídají syté odstíny. Ale trvalou oblibu mají přírodní barvy i materiály. Ty působí luxusně a zároveň jsou nadčasové. V případě koupelny je proto ideální volbou obklad z přírodního kamene.
Co je to travertín?
Pokud pokukujete po koupelnových obkladech z přírodního kamene, možná vás osloví obklady z travertínu. Jedná se o přírodní kámen, který je svým původem příbuzný vápenci. Jeho základem jsou zrnka uhličitanu vápenatého. Narozdíl od vápence však travertín vznikal v oblastech se sladkovodním prostředím – vyskytuje se v blízkosti minerálních pramenů.
Travertín je pórovitý, proto vznikly předsudky o tom, že ho pro tuto vlastnost nelze použít ve vlhkém prostředí. Ale opak je pravdou. Stačí vhodná úprava pomocí impregnace a travertín se stává přímo ideálním materiálem pro použití v koupelnách.
Obklady z travertínu však mají daleko širší využití. Naleznete je v interiéru i exteriéru, může tvořit dlažbu kolem bazénu, podlahu na terase nebo dokonce dlažbu v administrativních budovách, což dokazuje jeho odolnost i vůči velké zátěži.
Vzhled
Přírodní kámen má neopakovatelné kouzlo. Kresba žil v kameni je zajímavá a zároveň dostatečně nevtíravá, proto nepůsobí rušivě. Přírodní zdroj navíc zaručuje neopakovatelnost každé koupelny, protože každá dlaždice z travertínu je originální a vzor se na žádné nemůže opakovat.
Barva travertínu závisí na příměsích, které při vzniku kamene spolupůsobily. V každé oblasti se proto těží travertín v jiném odstínu. Vybírat proto můžete z relativně širokého spektra barevných variací. Nejčastěji se vyskytuje travertín v barvě slonové kosti, v různých odstínech béžové, žluté a ve světle šedé. Velmi zajímavě vypadají ale také kamenné obklady z travertínu zabarvené do hněda či hnědočervena.
Kresba kamenných obkladů závisí na způsobu řezu. Známější a rovněž tradiční je řez po žíle, kdy jsou krásně vidět sedimentační vrstvy a vzniká velmi jemný vzor.
V posledních několika letech se přistupuje také k řezu příčnému. Při řezu napříč žilou se objevují roztodivné přírodní vzory, které nejsou tak typické, ale mají své kouzlo a jsou velmi originální.
Povrchová úprava
Jak jsme zmínili již výše. Pro obklady stěn i podlahy koupelny je třeba provést impregnaci kamene. Po tomto ošetření je možné bez obav obložit i stěnu ve sprchovém koutě.
K výhodným vlastnostem travertínu patří nejen jeho nadčasový a elegantní vzhled. Ale také vysoká praktičnost právě v koupelně. Na správně ošetřeném travertínu se neuchycují kapky vody, na povrchu obkladů proto není vidět nevzhledné zaschlé kapky vody či mýdla ani vodní kámen. Údržba obkladů je velmi jednoduchá, stačí je omýt vodou.
Finální úprava travertínu může být provedena:
- kartáčováním – vytvoří se hladký povrch s matným povrchem
- leštěním – hladký povrch s lesklým povrchem, který odráží odlesky světla
Variabilní využití
Vysoké oblibě se travertín těší nejen v posledních letech, kdy si lidé dávají záležet na vzhledu své koupelny. Byl využíván již ve starověkém Řecku i Římě.
A pokud vás uchvátilo kouzlo přírodního kamene, můžete vaši koupelnu dokonale sladit s vkusným koupelnovým nábytkem. Z travertínu se totiž nevyrábí pouze desky k obložení stěn či podlah. Z kamene lze vytvořit také originální umyvadlo nebo dokonce vanu.