Dům a stavba

Žaluzie nemusí být nudné, mohou ozvláštnit váš interiér

shutterstock.com
shutterstock.com

Žaluzie jsou dnes téměř neodmyslitelnou součástí většiny interiérů. V létě chrání před přímým slunečním zářením a přehříváním interiéru, po celý rok navíc chrání obyvatele bytu či domu před zraky sousedů a kolemjdoucích. Žaluzie ale nemusí být jen nudným funkčním prvkem domácnosti. Mohou být i prvkem dekorativním a oživujícím.

Jaké zvolit žaluzie?

Při výběru žaluzií se nabízí opravdu široké možnosti. Lze vybírat od klasických nenápadných žaluzií až po žaluzie, které zároveň tvoří zdobný a velmi výrazný prvek v místnosti. I výběr materiálů je velmi pestrý. Podívejme se na pět nejoblíbenějších typů žaluzií na našem trhu.

1. Hliníkové horizontální žaluzie

Horizontální hliníkové interiérové žaluzie jsou nejběžněji používané. Jsou oblíbené pro svou cenu, snadnou instalaci i ovládání pomocí řetízku. V bílé barvě na bílém okně působí velmi nenápadně a interiér nijak neruší. Ovšem i hliníkové žaluzie mohou být přiznanou a nedílnou součástí interiéru, a to díky široké paletě barev, v nichž se žaluzie vyrábí. Lze je tak snadno sladit s barvou oken či nábytku v místnosti.

Hliníkové žaluzie, zdroj: sundrape.cz
Hliníkové žaluzie, zdroj: sundrape.cz

U hliníkových žaluzií je možné vybírat nejen barvu samotných žaluzií, ale také typ horní lišty, která se do vašeho interiéru hodí nejvíce.

2. Dřevěné horizontální žaluzie

Klasické horizontální žaluzie mohou mít ale ještě daleko luxusnější podobu. Jedná se o horizontální žaluzie, jejichž lamely jsou vyrobeny ze dřeva. Dřevo je kvalitně ošetřeno, proto je možné využít dřevěné žaluzie i do koupelen. I dřevěné žaluzie nabízí řadu odstínů tak, aby bylo žaluzie možno sladit s barvou nábytku. Velmi oblíbené jsou však žaluzie z nebarveného dřeva ošetřeného pouze lakem, kdy ještě více vynikne půvabná struktura přírodního dřeva. Více zde.

Dřevěné žaluzie zakoupíte ve dvou provedeních:

  • systém s kovovým horním nosným profilem
  • celodřevěný systém

3. Bambusové horizontální žaluzie

Další variantou horizontálních žaluzií jsou žaluzie s bambusovými lamelami. Bambusové lamely jsou velmi tvrdé a pružné, ani nepřijímají vlhkost z okolí, proto jsou také vhodné například i do koupelen.

Přírodní materiál lamel je vzhledově velmi příjemný a krásně ladí s okny i zařízením interiéru. Mezi výhody bambusových žaluzií patří, že jejich lamely jsou velmi slabé, proto při stažení žaluzie vytvoří až o polovinu méně objemný svazek než žaluzie z jiných materiálů.

Bambusové žaluzie se ovládají tyčkou – regulace míry světla a řetízkem – stahování. A můžete je zakoupit v několika barevných odstínech.

4. Skládané žaluzie – plisé

Zajímavým řešením zastínění interiéru mohou být také žaluzie plisé. Jedná se taktéž o žaluzie horizontální. Nejsou však složeny z jednotlivých lamel. Stínící materiál je přeskládán ve vodorovném směru, při stahování se žaluzie skládá do tvaru harmoniky. Nejběžněji využívaným materiálem pro plisé žaluzie je polyester. Velké oblibě se těší také tkaniny, jež mají na vnější vrstvě napařenou tenkou hliníkovou vrstvu. Tento typ tkaniny zvyšuje ochranu před slunečním zářením. Skládané žaluzie pořídíte ve velkém množství barev i ornamentů dle zvolené tkaniny.

5. Vertikální žaluzie

Vertikální žaluzie, původně využívané spíše v kancelářích, získávají, díky široké škále barev a dekorů, své místo i v soukromých bytech. Vertikální žaluzie jsou tvořeny svislými pásy tkaniny, které jsou propojeny provázkem. Vertikální žaluzie se stahují do strany vedle okna a jsou vhodné i na velké prosklené plochy.

Vertikální žaluzie nejen do kanceláře, zdroj: sundrape.cz
Vertikální žaluzie nejen do kanceláře, zdroj: sundrape.cz

Velkou variabilitu nezaručuje pouze množství barevných odstínů žaluzií. Velmi pestrá je i nabídka materiálů, z nichž mohou být pásy žaluzií vyrobeny. Nejčastější volbou bývá polyester, velmi oblíbené jsou však i žaluzie ze skelného vlákna, dále, stejně jako u plisé žaluzií, tkaniny s napařenou vrstvičkou hliníku. Ale setkat se můžete i s vertikálními žaluziemi bavlněnými, vinylovými či dokonce dřevěnými.

Existují však také venkovní žaluzie, které jsou pro některé druhy použití vhodnější.