Umakartová jádra v panelákových bytech jsou již zcela nevyhovující. Nepěkný vzhled i problémy s vlhkostí a tvorbou plísní vedou majitele bytů k myšlence kompletní rekonstrukce bytového jádra. Při takovém zásahu dojde k odstranění umakartových příček a vyvstává otázka, z jakého materiálu postavit příčky nové.
Nové příčky jen z lehkých materiálů
Při rekonstrukci umakartového jádra musíte dbát na to, že statika panelového domu počítá pouze s lehkou konstrukcí umakartového jádra. Při budování nových příček koupelny a WC se proto musíte omezit pouze na lehčí materiály. Jen tak zajistíte, aby hmotnost nových příček byla srovnatelná s těmi umakartovými (jinak budete potřebovat statický posudek).
Nabízí se proto omezený výběr materiálů. Nejčastěji se lidé rozhodují mezi příčkami z pórobetonových tvárnic nebo ze sádrokartonu. Z hlediska hmotnosti vyhovují v panelových domech oba tyto materiály. Srovnatelná jsou obě řešení i z hlediska celkové ceny. Čím se ale od sebe liší a který z materiálů bude vyhovovat právě vám? Na výhody a nevýhody obou řešení se podíváme podrobněji.
Pórobetonové tvárnice
Vyzdění jádra pórobetonovými tvárnicemi je mokrý proces, který se může zdát být složitější. Práce s tvárnicemi je však velmi snadná i rychlá. Velmi snadné je i řezání tvárnic, proto je bezproblémové také vysekávání drážek pro rozvody vody a elektřiny.
Přesný tvar tvárnic umožňuje použít pro spoje pouze tenkou vrstvu malty, tím se snižuje hmotnost celé příčky. Stěna se zpevňuje perlinkou a na povrch se provádí stěrka ze stavebního lepidla. Potom už lze na stěnu lepit obklady a v místech, kde obklady nebudou, se ještě natáhne štuková omítka.
Výhody pórobetonových příček:
- příčka je pevná a lze ji libovolně zatížit – není problém se zavěšením těžkých zařizovacích předmětů koupelny – umyvadlo, skříňky. Unese bez problémů i horní skříňky kuchyňské linky, proto je pórobetonová příčka vhodná všude tam, kde příčka jádra sousedí se stěnou kuchyně, na níž bude instalována linka.
- lze na příčku lepit obklady na neomítnutou stěnu tenkou vrstvou malty
- výtečné tepelně-izolační vlastnosti
K nevýhodám počítáme:
- větší nepořádek při stavbě – především kvůli vysekávání drážek pro rozvody
- nedostatečná zvuková izolace – někdo negativně vnímá skutečnost, že pórobetonové příčky nedostatečně izolují zvuk, ovšem oproti umakartovému jádru bude zvuková izolace zlepšena
Sádrokarton
Pokud je vám sympatičtější suchá cesta rekonstrukce bytového jádra, potom budete spíše pokukovat po sádrokartonu. Stavba sádrokartonových příček spočívá nejprve ve vytvoření kovové konstrukce jádra. Na ni se potom připevní sádrokarton z obou stran. Do koupelny je vhodné zakoupit tzv. zelený sádrokarton, který je speciálně upraven tak, aby snášel vyšší vlhkost.
Při řezání sádrokartonu sice také vzniká hodně prachu, ale odpadu bude přeci jen méně díky tomu, že není třeba vysekávat drážky pro rozvody elektřiny a vody. Ty se jednoduše schovají do meziprostoru mezi dvěma deskami sádrokartonu, které pokrývají kovovou konstrukci.
Do meziprostoru se dále umisťuje izolace, která slouží jako tepelná i zvuková izolace. Kvalita provedení izolační vrstvy se projeví na celkových vlastnostech příčky. Kvalitně provedená izolace by měla zajistit dostatečnou zvukovou izolaci příček.
Výhody:
- méně stavebního odpadu
- suchý a rychlý stavební proces
- jednoduché umístění rozvodů
Nevýhody:
Velkou nevýhodou je nosnost sádrokartonových příček. Je třeba před stavbou pečlivě rozmyslet rozmístění zařizovacích předmětů. Všude, kde bude třeba na stěnu zavěsit skříňku, umyvadlo, zrcadlo nebo dokonce i pouhou vodovodní baterii, je třeba při stavbě provést vyztužení příčky speciálním kovovým profilem