Bydlení

5 tipů, jak vám může rekonstrukce bytu ušetřit náklady na bydlení

shutterstock.com
shutterstock.com

Rekonstrukce bytu či domu je nutností nejen v případě, kdy je vaše nemovitost ve špatném technickém stavu. K rekonstrukci můžete přistoupit také za účelem zpohodlnění života i v zájmu úspor za náklady na bydlení. Moderní technologie umožňují nemovitost vybavit většími i drobnými prostředky, které se výrazně projeví na úsporách za energie. Jak takových úspor docílit?

1. Výměna oken a dveří

Jednu z největších položek rodinného rozpočtu tvoří náklady na vytápění. Jednou z možností, jak je snížit, je zateplení stěn domu. K tomu mohou přistoupit majitelé rodinných domů, ovšem obyvatelé bytových jednotek tuto možnost mají pouze, dohodne-li se na zateplení fasády domu celé společenství.

Náklady na vytápění lze výměnou oken a dveří snížit až o 30 procent

Ovšem i každý majitel může při rekonstrukci bytu v Praze sám učinit opatření na snížení spotřeby energie za vytápění. Tím je výměna starých oken za nová, která dokonale těsní, navíc izolační dvoj či trojskla mají oproti starým oknům výrazně lepší izolační vlastnosti.

Neměli byste pominout také výměnu vchodových dveří. Nové dveře vám zajistí nejen vyšší bezpečnost v případě bezpečnostních dveří, ale, podobně jako okna, vyšší utěsněnost a izolaci vašeho bytu. Pokud si dobře všimnete, původní vchodové dveře k bytům jsou mnohdy natolik křivé, že jimi proniká nejen chladný vzduch z chodby, ale není výjimkou, že škvíra pod vchodovými dveřmi je tak velká, že tudy proniká i světlo ze společných prostor domu.

2. Úsporné splachování

Velkou položku tvoří také spotřeba vody. Její velké množství proteče právě při použití toalety. A to jak při splachování, tak také u starších toalet, jejichž nádržka již netěsní a voda protéká. Touto cestou můžete přicházet až o několik stokorun za týden. Proto, pokud právě neplánujete kompletní rekonstrukci koupelny, možná se vám vyplatí alespoň částečná rekonstrukce WC.

1 kubík vody stojí 80 korun – jedno spláchnutí vás tak vyjde při spotřebě 5 litrů na 40 haléřů

Při této rekonstrukci pořiďte novou neprotékající nádržku na vodu a neváhejte pořídit také dvoufázové splachování. To umožňuje zvolit malé spláchnutí, které použije 2-3 litry vody a velké spláchnutí, které se shoduje s běžným splachováním a které spotřebuje až 10 litrů vody. Rozdíl je tedy markantní. Jedna osoba může využívám úsporného splachování ušetřit až 1 500 Kč ročně.

3. Úsporná vodovodní baterie

Nemusíte zrovna provést kompletní rekonstrukci bytového jádra v Praze, některé drobné úpravy zvládnete snadno sami. Nezanedbatelnou položku tvoří spotřeba vody na mytí rukou i celého těla. Většina lidí si již zvykla šetřit vodu nahrazením koupele sprchou, ale velké množství vody můžete ušetřit i využitím moderních baterií. Jednou z možností je termobaterie, která dle nastavené hodnoty teploty vody smíchává teplou a studenou vodu v příslušném poměru.

Při sprchování, ale i při pouhém mytí rukou tak ušetříte množství vody, které by jinak zbytečně proteklo do kanálu v průběhu nastavování přijatelné teploty vody k mytí.

Další vymožeností, která snižuje spotřebu vody, je úsporná baterie, která mísí vodu se vzduchem. Díky tomuto procesu může být proud vody dostatečně intenzivní, aniž by kohoutkem protékalo velké množství vody. Touto metodou lze snížit spotřebu vody na mytí až o 50%.

4. Úsporné svícení

Vzhledem k tomu, že běžné žárovky mají velmi vysokou spotřebu elektrické energie, hledali lidé jejich vhodné náhrady. Na trhu se proto objevily úsporné žárovky, které stojí více než žárovky obyčejné, ale tato investice se brzy vrátí v podobě úspory za elektřinu.

Úsporné žárovky však mají i řadu nevýhod, mají pomalý start, navíc jim vadí časté rozsvěcení a zhasínání. Proto se stále větší oblibě těší světelné zdroje složené z polovodičových diod. LED osvětlení je sice ještě dražší než žárovky úsporné, ovšem jejich spotřeba elektřiny je ještě nižší než v případě úsporných žárovek, navíc nejsou citlivé na časté rozsvěcení a zhasínání, rovněž okamžitě naběhnou do plného světla a výhodou je i dlouhá životnost (cca 25 000 hodin svícení).

Výhodou je nespočet podob LED světel – od žárovek se všemi možnými paticemi až po LED pásky vhodné například k osvícení kuchyňské linky

Sám za sebe jistě mluví příklad LED žárovky s příkonem 7 W, která má nahradit obyčejnou 60W žárovku, spotřeba elektrické energie je tedy téměr desetinová. Při náhradě většího počtu žárovek za LED žárovky můžete ročně ušetřit za elektřinu řádově až tisíce korun. Platí pravidlo, že nejvíce se to vyplatí tam, kde se nejčastěji svítí.

5. Úsporné spotřebiče

Kromě světla spotřebují velké množství elektrické energie i lednička, pračka, varná deska a další spotřebiče. Při výběru nových si proto dávejte pozor především na jejich třídu úspornosti. Dnes již neplatí, že tou nejlepší je třída A. Vybírejte raději v kategoriích A+ či A++ .