Rekonstrukce

Přehled typů obkladů a dlažeb pro vaši novou koupelnu

shutterstock.com
shutterstock.com

Výběr obkladů a dlažeb je nejdůležitější součástí při zařizování nové koupelny i při rekonstrukci té staré. Nové obklady a dlažby v koupelně musí plnit nejen dekorační a designové podmínky, ale také musí mít i mnoho praktických vlastností. Mezi ně patří především bezpečnost a odolnost.

Výběr je mnohem širší, než býval dříve

Doby, kdy byly na trhu pouze dlaždice s rozměry 15×15 cm v pěti různých barvách (modrá, bílá, zelená, žlutá a červená) jsou již dávno pryč. Dnešní doba nabízí v kategorii obkladů a dlažeb do koupelen mnohem pestřejší sortiment. Změnily se požadavky zákazníků, zkvalitňuje se výroba a na trh stále přibývají nejen nové vzory obkladů a dlažeb do koupelen, ale také nové rozměry. Ovšem není problém sehnat ani retro vzory.

Moderní velkoformátové dlaždice do koupelny, zdroj: shutterstock.com
Moderní velkoformátové dlaždice do koupelny, zdroj: shutterstock.com

Moderní obklady a dlažby do koupelen se však liší nejen v barevném provedení, ale také ve velikostech. Na podlahu se nejčastěji využívají dlaždice v rozměrech 30×30 cm nebo 33,3×33,3 cm. To jsou dvě nejčastější velikosti. Dnešní doba ale začíná propagovat spíše velkoformátové dlaždice, které nemusí být ani čtveraté, ale obdélníkové. Velmi populárními rozměry pro dlažby jsou nyní 25×50 cm nebo 30×60 cm. Právě z těchto rozměrů se v dnešní době nejčastěji volí při rekonstrukci koupelny.

Pro obklady jsou obdélníkové rozměry klasikou

Jen málokdo z nás si dovede představit, že by pro obklady do koupelen volil jiný rozměr, než obdélníkový. Jen málo prodejců obkladů ještě v dnešní době má koupelnové obklady na zeď, které by měly čtvercový tvar. Zatímco na dlažbách jsou obdélníkové rozměry spíše výjimkou, v kategorii obkladů je situace úplně opačná.

Různě barevné bordury nabídnou zajímavý detail v koupelně, zdroj: shutterstock.com
Různě barevné bordury nabídnou zajímavý detail v koupelně, zdroj: shutterstock.com

I v této kategorii najdeme rozměry, které svou oblibou převyšují. Jedná se o rozměry 20×25 cm. Tento rozměr se řadil k nejpopulárnějším po dlouhá léta. Ale stejně, jako v kategorii dlažeb, i zde přichází na scénu spíše větší rozměry obkladaček. Zvýšené oblibě se pro změnu těší rozměry 25×40 cm. Vhodná kombinace s listelami, bordurami a inzerty je v koupelně samozřejmostí. v kategorii obkladů je velmi populární také využití mikroformátových dlaždic – mozaiky. Ta bývá již spojena do větších rozměrů pro usnadnění nalepení.

Jaký druh správně vybrat?

V kategorii dlažby bychom výběru správného druhu měli věnovat opravdu zvýšenou pozornost. Nejčastější volbou do koupelen je samozřejmě keramická dlažba. Ovšem výjimkou v dnešní době není ani využití dlažeb z přírodního kamene. Ty mají lepší protiskluzové vlastnosti a pro mnoho z nás jsou designově zajímavější.

Příliš barevné koupelny již nejsou moc oblíbené, zdroj: shutterstock.com
Příliš barevné koupelny již nejsou moc oblíbené, zdroj: shutterstock.com

Právě protiskluznost dlaždic je faktorem, který bychom při výběru dlažby do koupelen měli také zkontrolovat. V koupelnách je zvýšená vlhkost a protiskluznost dlaždic může zabránit mnoha úrazům. Protiskluznost dlaždic se může v dnešní době zvýšit i speciálními nátěry avšak je s tím lepší počítat již při samotném návrhu.

Co je protiskluznost?

Protiskluznost určuje míru skluznosti různých podlahových materiálů. Na tomto parametru závisí schopnost bezpečného pohybu osob po podlahách. Klíčová je norma ČSN 74 4505. Více na stránkách výrobce obkladů a dlažeb rako.cz

Chcete malé spáry? Zvolte kalibrované dlaždice

Možná o tom nevíte, ale běžné dlaždice nemají úplně přesné úhly. Je to dáno způsobem výroby, kde je prakticky nemožné dosáhnout tak vysoké přesnosti. Právě z toho důvodu se u běžných dlaždic dělají spáry tři až pět milimetrů, které tyto nerovnosti skryjí.

Alternativou je využití kalibrovaných dlaždic, které jsou zabroušené a mají absolutně přesné hrany. Díky těmto dlaždicím je možné dosáhnout milimetrové přesnosti a spáry prakticky vynechat respektive snížit až na jeden milimetr! Ovšem také to vyžaduje zkušeného obkladače, který má s těmito obklady zkušenosti.

Článek byl vytvořen ve spolupráci s firmou Lukostav.

1 komentář

  1. My jsme si vybírali obklady a podlahu v MAAG s.r.o. a nemám na ně křivého slova. Velice nám pomohli a máme podobní koupelnu jako je na prvním obrázku :) Moc se mi líbí tento styl a v Maagu nám poradili a navrhli celou koupelnu za super cenu :-)

Komentáře nejsou povoleny.