Zahrada

Oběhové čerpadlo pro domácí využití

shutterstock.com
shutterstock.com

V rodinných domech se běžně využívají různé druhy čerpadel. Kromě domácích vodáren, která slouží k získávání vody ze studní či jiných zdrojů, se vám doma může hodit například čerpadlo, kterým odstraňujete vodu ze sklepů, jímek a žump. Velmi praktickým zařízením jsou ale také oběhová čerpadla TUV. Ta jsou užitečná ve chvíli, kdy doma máte nainstalované teplovodní topení.

Funkce oběhového čerpadla TUV

Tato čerpadla pro domácí využití slouží k tomu, aby zajišťovala potřebnou cirkulaci užitkové vody. Zkratka TUV doslova znamená „teplá užitková voda“. Jde tedy o vodu, kterou běžně využíváte při provozu domácnosti.

Jak vybrat oběhové čerpadlo pro TUV

Pro cirkulaci oběhové vody jsou vyráběna různá oběhová čerpadla TUV. Liší se mimo jiné v tom, jaký mají maximální výtlak, chcete-li dopravní výšku. Ten je určen v decimetrech a je označen na každém zařízení.

Oběhové čerpadlo GRUNDFOS MAGNA, zdroj: georgia.cz
Oběhové čerpadlo GRUNDFOS MAGNA, zdroj: georgia.cz

Pokud se rozhodnete využít oběhová čerpadla TUV, je potřeba brát ohled také na to, na jaký provozní bod jsou dimenzována. Kritériem je v tomto případě výpočtová vnější teplota. Provozní bod se stanovuje jako průsečík křivky potrubí a čerpadla. Jedná se o poměrně složitou záležitost. Z tohoto důvodu je lepší volbu oběhového čerpadla pro TUV přenechat na odbornících, kteří zvolí správný typ tohoto zařízení. Pokud by čerpadlo TUV bylo zvoleno špatně, voda by neměla potřebný tlak, což by vám zhoršilo její využívání v domácnosti.

Nákup čerpadel pro domácí využití

Čerpadla pro domácí využití pořídíte v internetovém obchodě georgia.cz. Tento eshop nabízí nejen oběhová čerpadla TUV, ale i další typy zařízení – kalová čerpadla, ponorná, samonasávací, bazénová čerpadla atd. Všechny produkty je možné objednávat online.