Bydlení

Moderní kuchyně usnadní práci a zvýší komfort vaření

shutterstock.com
shutterstock.com

Pokrok jde neustále kupředu a proniká i do těch nejobyčejnějších denních činností. I taková rutinní záležitost jako vaření se díky moderním vymoženostem může stát pohodově stráveným časem. Během posledních desetiletí došlo k výrazné proměně kuchyní, jejich dispozice i vybavení. A všechny tyto změny usnadňují nejen samotné vaření, ale také úklid po něm.

Vestavné spotřebiče

Velkým přínosem moderních kuchyní jsou vestavné spotřebiče. Při budování nové kuchyně jim dává většina lidí přednost hned z několika důvodů:

Elegantní vzhled

Vestavné spotřebiče se stávají součástí kuchyňské linky, která si tak zachová jednotný vzhled i čisté nepřerušované linie. Ať již zvolíte moderní nebo rustikální styl kuchyně.

Některé spotřebiče, například myčka nebo lednička, lze zcela zamaskovat tak, že působí jako jedna ze skříněk. Vestavná varná deska a trouba jsou rovněž vkusně zakomponovány do kuchyňské linky. A na rozdíl od klasického sporáku zde nevzniká žádná nevzhledná mezera mezi linkou a spotřebičem.

Šetří prostor

Spotřebiče jsou uzpůsobeny tak, aby se staly nedílnou součástí linky, není proto třeba odstavit spotřebič několik cm od linky. Každý takto ušetřený centimetr je velkou výhodou, obzvlášť v panelákových bytech, které se zpravidla vyznačují malými kuchyněmi.

Snadný úklid

Jednoduchý design a zcela rovný povrch prostý všech záhybů. Právě díky tomu je jejich údržba a čištění mnohem jednodušší. Rovněž nikde nevznikají mezery mezi spotřebičem a nábytkem, které by byly náchylné na zachytávání nečistot a při čištění špatně dosažitelné. Všechny tyto trable při úklidu u vestavných spotřebičů odpadají.

Libovolné umístění

Volně stojící sporák se nejčastěji umisťuje na kraj linky, neboť je to nejjednodušší řešení. Vestavné spotřebiče však můžete umístit zcela libovolně. A vzhledem k tomu, že vestavná trouba a varná deska se prodávají zvlášť, nemusíte se ani držet zažitého umístění trouby pod varnou desku.

Velmi praktické je například usazení trouby do vyšší polohy. Tím budete mít jídlo v troubě na očích, nebudete se muset sklánět ke troubě a zajistíte i větší bezpečí pro své děti, které se o výše položenou troubu nespálí.

Myčka nádobí se stává běžnou součástí nových kuchyní, zdroj: shutterstock.com
Myčka nádobí se stává běžnou součástí nových kuchyní, zdroj: shutterstock.com

Noví pomocníci

Práci v kuchyni výrazně usnadní nejen nové uspořádání linky a spotřebičů, ale i vylepšené moderní přístroje. Navštivte některé kuchyňské studio a přesvědčte se sami, jak fungují dnešní kuchyně.

Největší úsporu času zajistí myčka nádobí. Mytí nádobí nepochybně patří k nejvíce nenáviděným domácím pracím. Moderní myčka si však hravě poradí s většinou špinavého nádobí od talířů, příborů až po hrnce. Mytí nádobí sice bude trvat déle (běžný cyklus má 2-3 hodiny), ale za to to budete mít téměř bez práce.

Máte-li myčku, doporučujeme pořídit si 2 sady talířů, abyste ji nemuseli zapínat po každém jídle.

Díky myčce nádobí se náročný úklid kuchyně po vaření scvrkne na zlomek času. Nemluvě o tom, že myčka napomáhá uchovat kuchyni neustále uklizenou. Neboť špinavé nádobí se nehromadí ve dřezu, ale v myčce, kde je dokonale schováno před vašimi zraky.

Při vaření také oceníte moderní varné desky. Aktuálně je hitem indukční deska, která dokáže ohřát množství vody nebo rozpálit tuk za velmi krátkou dobu. Celková doba vaření se proto zkrátí, protože nevzniknou prostoje s dlouhým čekáním, než začne vřít voda na těstoviny, nebo než se rozpálí tuk na pánvi. Rychlý ohřev i vysoká účinnost indukční desky se podílí také na energetické úspornosti přístroje.