Bydlení

Jak ochránit před ratolestmi a domácími mazlíčky sedací soupravu?

shutterstock.com
shutterstock.com

Sedací souprava slouží k pohodlnému odpočinku i k usazení hostů. Vzhledem ke svým rozměrům patří k hlavním dominantám obývacího pokoje. Volba sedací soupravy proto výrazně ovlivňuje vzhled celého obýváku. Ale nestačí jen vybrat tu správnou sedačku. Aby působila dostatečně reprezentativně, je třeba ji také udržovat perfektně čistou. A to může být při běžném provozu domácnosti problém. Poradíme vám, jak na to.

Nehodám se nevyhnete

Sedací souprava je každý den plně využívána, proto se snad ani nelze vyhnout drobným nehodám. Především majitelé domácích mazlíčků vědí, že chlupy domácích zvířat jsou všudypřítomné a nevyhnou se ani pohovce.

Své vědí i rodiče malých dětí. V domácnosti s malými dětmi snad ani není dne, kdy by někdo něco nevylil nebo nerozsypal. V nestřeženém okamžiku se tak může na sedačce ocitnout obsah skleničky nebo dokonce talíře vaší ratolesti. A nemluvě o výtvarném nadšení malých dětí, které se mnohdy neomezuje pouze na papír. Než stihnete pověsit prádlo, může se váš gauč s pomocí pastelek změnit k nepoznání.

Ale ani dospělí nejsou dokonalí. I při vší opatrnosti se může sklenice džusu nebo vína převrhnout právě na novou sedačku.

Skvrny všeho druhu se z gauče nesnadno odstraňují. Abyste uchovali svou sedačku co nejdéle jako novou, zvolte jednu z následujících možností prevence vzniku nevzhledných a těžko odstranitelných skvrn.

Potahy na sedací soupravu

Potahy na sedací soupravy se prodávají v mnoha velikostech na Galera.cz. Díky elastickému materiálu potah sedačku pevně obepne a přizpůsobí se jejímu tvaru. Potahy lze snadno natáhnout i sejmout a lze je prát v pračce. Pro plnou ochranu sedačky se vyplatí pořídit dvě sady potahů, abyste mohli sedačku chránit i v době, kdy se první sada nachází v pračce nebo na sušáku. Největší výhodou potahů je, že je lze nasadit na sedačku i dodatečně, například až se nějaké neodstranitelné skvrny vyskytnou.

Sedačka z pravé kůže

Sedací soupravy z pravé kůže jsou velice odolné. Pouhým zásahem mokrého hadříku se vám podaří odstranit pozůstatky jakékoliv nehody. Snadno omyjete vylité pití a poradíte si i s odstraněním pozůstatků jídel.

Tip: Hledáte kvalitní a levné obývací stěny?

Trpělivým čištěním se zbavíte dokonce i stop po pastelkách. Do kožené sedačky se navíc nezapichují chlupy domácích zvířat. Snadno je proto ze sedačky odstraníte. Nevýhodou kožené sedačky je však její vysoká pořizovací cena a také náchylnost k poškrábání.

Omyvatelné sedací soupravy

Příjemnou novinkou jsou sedací soupravy s omyvatelným potahem. Polstrování je vyrobeno z omyvatelné vodu odpuzující tkaniny. Moderní technologie umožňují vyrobit materiál, který odolá všem nástrahám. Moderní omyvatelná potahová tkanina je velmi příjemná na dotyk, přitom má výtečné vlastnosti. Pokud ji polijete, stačí tekutinu vysát papírovým ubrouskem.

Potom na postižené místo nalijete trochu vody a krouživými pohyby savým ručníkem skvrnu dočistíte. Snadno se zbavíte také skvrn od jogurtu, kečupu nebo dokonce od inkoustu, propisky či fixu. Opět postačí voda nebo mýdlová voda, savý ručník a trocha trpělivosti. Dobrý dojem z vaší sedačky skutečně žádná katastrofa nepokazí.