Bydlení

Zabouchli jste si dveře od bytu? Víme, kolik vás to bude stát!

shutterstock.com
shutterstock.com

Zabouchli jste si omylem dveře? Nebo dokonce ztratili klíče? Tato nepříjemnost může potkat každého. Stačí jen nestřežený okamžik a ocitnete se přede dveřmi svého bytu bez klíčů. Proti této situaci je vhodné se pojistit. Zároveň můžete nechat náhradní klíče od bytu například u příbuzných bydlících ve stejném městě. Ne každý však tuto možnost má. Jak tedy problém zabouchnutých dveří řešit?

Nejsou zabouchnuté dveře jako zabouchnuté dveře

Zabouchnout si dveře, aniž byste drželi v ruce klíče, se vám může stát raz dva. Stačí se soustředit na něco jiného, být už duchem v práci nebo oblékat právě ječící děti. Ve zmatku zabouchnete dveře a teprve poté si uvědomíte, že klíče zůstaly uvnitř. Velmi záludný je také průvan, který hrozí především v teplých letních dnech. Stačí chvilka nepozornosti a dveře vás uvězní na chodbě.

Nejsnáze řešitelný případ je, když se vám zabouchnou dveře, aniž by z jejich druhé strany byly klíče v zámku. Potom můžete vyčkat, až vás zachrání váš manžel/manželka, nebo zajedete pro klíče k příbuzným. Zůstanou-li ale z druhé strany dveří klíče v zámku, budete již potřebovat pomoc odborníka.

Jako prevence této nehody dobře slouží vložka s knoflíkem. Tato vložka do vchodových dveří má z interiérové strany otočný knoflík. S jeho pomocí je možné se v bytě zamknout, aniž byste použili klíče, navíc klíče do této vložky ani z interiérové strany nelze vstrčit.

Dvojitý známek = dvojnásobný problém, zdroj: htdvere.cz
Dvojitý známek = dvojnásobný problém, zdroj: htdvere.cz

Nejhorší variantou je pochopitelně ztráta klíčů. Kromě toho, že po ztrátě klíčů je třeba z bezpečnostních důvodů vyměnit zámek, vás čeká ještě další nepříjemnost. Poradit si se zamčenými dveřmi (nikoliv jen zabouchnutými bez uzamčení) je složitější a jejich otevření zámečníkem vás také vyjde dráž.

Jaký typ dveří jste si zabouchli?

Pokud jste si zabouchli obyčejné dveře s obyčejným zámkem, možná si s jejich otevřením poradíte dokonce sami. Obzvlášť, pokud plánujete jejich brzkou výměnu a nebude vám vadit nějaké to poškození na dveřích.

Dveře s bezpečnostním zámkem se již budou dobývat složitěji. Ale šikovný zámečník si poradí s jejich otevřením (i odemčením) bez potíží i beze škod na dveřích.

Při zabouchnutí bezpečnostních dveří do bytu se přesvědčíte o tom, že dveře váš byt chrání vskutku spolehlivě. Složité bude i otevření pouze zabouchnutých nezamčených dveří. Otevřít zamčené bezpečnostní dveře je potom nejnáročnější. Jejich otevření odborníkem se neobejde beze škod. Odborná firma si však dokáže poradit tak, aby škody na dveřích a zámku byly co nejmenší. Přesto musíte počítat s výměnou a opravou některých částí dveří.

Bezpečnostní dveře lze otevřít bez klíčů jen těžko, zdroj: htdvere.cz
Bezpečnostní dveře lze otevřít bez klíčů jen těžko, zdroj: htdvere.cz

Kolik stojí otevření dveří?

K otevření zabouchnutých dveří je ve většině případů třeba přivolat zámečníka. Pokud máte bezpečnostní dveře, doporučujeme najít si kontakt na spolehlivou firmu, která má s bezpečnostními dveřmi zkušenosti. Nejlépe budete připraveni na nenadálou situaci, pokud si kontakt uložíte pro jistotu do mobilního telefonu.

Otevření obyčejných dveří vyjde kolem 500 Kč. Dveře zamčené nebo dveře s bezpečnostním zámkem vám zámečník otevře za cca 1 000 Kč. Nejdráže pochopitelně vyjde otevření bezpečnostních dveří.

Za zabouchnuté bezpečnostní dveře zaplatíte kolem 1 000 Kč. Ale zamčené bezpečnostní dveře lze otevřít velmi obtížně. Je třeba zničit okolí vložky, proto vás vyjde dráž práce zámečníka. Ale počítat musíte i s náklady na opravu dveří. Cena za ztracené klíče se tak může vyšplhat na 5 – 10 000 Kč.

Jak ušetřit při zabouchnutí bezpečnostních dveří?

Pořízením bezpečnostních dveří do rodinného domu se z vašeho domu stala pevnost, alespoň na první pohled. Jenomže málokterá nemovitost má pouze jeden vchod (ať už zadní dveře nebo okno). Ty zpravidla již nebývají tolik zabezpečené. V takovém případě je vždy výhodnější rozbít malé okno a dostat se dovnitř, než zničit bezpečnostní dveře a platit jejich následnou opravu.