Koupě bytu je velkou a dlouhodobou investicí, mnoha z nás se musí zadlužit na dlouhé roky. Proto každý budoucí majitel zvažuje mnoho kritérií, aby neprohloupil. Největší vliv na cenu má bezesporu dispozice bytu a lokalita. Dále je důležité znát aktuální stav bytu, ne vždy kupujete byt nový, kde situace bývá jednodušší. Ale napadlo vás uvažovat také o tom, v jakém podlaží se byt nachází? A je důležité zabývat se i tímto „detailem“? Posuďte sami.
Výhody a nevýhody jednotlivých podlaží
Obecně lze nové byty rozdělit do tří odlišných kategorií:
- byty ve zvýšeném přízemí nebo prvním obytném patře
- prostřední byty
- byty v nejvyšším patře
Každý z bytů má své výhody a nevýhody a závisí na prioritách každého z nás, které podlaží je pro nás nejvýhodnější. Většinou jsou byty v prostředních podlažích považovány mezi sebou za rovnocenné, i když v oblastech se zvýšenou pravděpodobností výskytu radonu lidé upřednostňují bydlení od třetího patra výše.
Podívejme se teď podrobněji na jednotlivé typy bytů
Byty ve zvýšeném přízemí či prvním patře
Tyto byty se zpravidla prodávají nejhůře, proto je jejich cena mnohdy o něco nižší než u stejného bytu ve vyšším patře. Jaké problémy by vás mohly u těchto bytů zaskočit?
- chlad – vzhledem k tomu, že se tyto byty nachází většinou nad sklepem, kolárnou nebo garážemi, budete se v zimním období potýkat s chladem od podlahy (vhodné je podlahové topení), jelikož se tyto prostory pod vámi nevytápí. Účet za teplo tak může být vyšší, záleží na kvalitě izolace.
- hluk – pokud se v přízemí bytového domu nachází komerční prostory, nemusí být obtíže s chladem tak výrazné (nanejvýš jen o víkendech), ale hrozí zase vyšší hluk a provoz nejen z patra pod vámi, ale i z komunikace před domem. Pokud by se pod bytem nacházela restaurace či podobné zařízení, může vás navíc obtěžovat nepříjemný zápach z vaření.
- zloději – majitelé bytů v nejnižším podlaží se více obávají rizika vloupání přes nízko položený balkon.
- nedostatek soukromí – někomu může být nepříjemný také nedostatek soukromí na nízko položeném balkoně, zrakům kolemjdoucích neunikne ani dění za nedostatečně zakrytým oknem. V létě při otevřeném okně počítejte s tím, že chtě nechtě vyslechnete rozhovory kolemjdoucích, nebo „důležité“ informace, které kolemjdoucí právě potřebuje sdělit sousedce bydlící až dvě patra nad vámi.
Přes dlouhý výčet nevýhod může být byt v nejnižším patře pro někoho výhodou. Především lidé s pohybovým omezením uvítají možnost bydlet co nejníže buď z důvodu chybějícího výtahu nebo kvůli obavám, jak se dostat do vyšších pater v případě poruchy výtahu.
Byty v posledním patře
Byty v posledním patře se nesnaží nalákat na nižší kupní cenu, přesto u nich můžete nalézt řadu specifických nevýhod v bydlení přímo pod střechou:
- vyšší náklady na vytápění – vzhledem k tomu, že nad vámi již není vytopený byt, má byt v posledním patře vyšší tepelné ztráty, a proto utratíte více za jeho vytápění. Účet za teplo tak může být vyšší, záleží na kvalitě střešní izolace.
- problémy se střechou – závady na střeše mohou způsobit zatékání do bytu
- horko v létě
- hluk ze strojovny výtahu – lidé citlivější na okolní zvuky mohou nepříznivě vnímat vyšší hluk pocházející z blízké strojovny výtahu
- bezpečnost – vzhledem k tomu, že chodba a schodiště v posledním patře je daleko méně frekventovaná, může lákat zloděje více, stejně tak se v minulosti objevily případy vloupání spuštěním ze střechy
Mezi výhody posledního patra patří zpravidla krásný výhled, větší soukromí a absence sousedů, kteří by vás rušili dupáním.
Prostřední byty
Byty obklopené ostatními obytnými podlažími jsou výhodné z hlediska teplotní pohody v bytě. Nové developerské projekty musí mít vypracovaný energetický štítek budovy, takže máte přehled o energetických nárocích budoucího bytu. Ale vše má své pro a proti. Nevýhodou prostředních bytů je to, že jste ze všech stran obklopeni sousedy.
Ti mohou i při běžném provozu domácnosti vytvářet nepříjemný hluk. Zpravidla budete více vnímat zvuky od sousedů bydlících nad vámi, kteří vás mohou rušit zapnutou pračkou nebo i hlasitými kroky, pokud mají tvrdou podlahu bez kročejové izolace (což je v dnešních bytech časté – nahrazování koberců plovoucí podlahou).
Uvádíte, že: „Největší vliv na cenu má bezesporu dispozice bytu a lokalita. Dále je důležité znát aktuální stav bytu, ne vždy kupujete byt nový, kde situace bývá jednodušší. Ale napadlo vás uvažovat také o tom, v jakém podlaží se byt nachází? A je důležité zabývat se i tímto „detailem“?“.
Proč se ale nezmiňujete i o vlivu celkové úrovně bytového domu. Kupující by se přece měl zajímat o jeho stav – okolí domu, opadaná popraskaná fasáda a sokly, střecha, vstupní část a jeho zajištění, poštovní schránky, zvonky a domácí telefony, schodiště a zábradlí, sklepy, malby a nátěry, stáří vodo-elektro-plyno instalací, stav fondu oprav, plán oprav, nové stanovy, energetické štítky, zastavení majetku, úvěry, hypotéky….